BASIN AÇIKLAMASI

23.06.2016 Duyurular


Değerli Basın Mensupları, dün akşam saatlerinde ilimizdeki yerel gazetelerden birinin Sosyal Medya hesabında paylaşılan Sayın Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na iftira boyutuna varan bir haber üzerine Belediyemize ve bizlere gelen onlarca telefonlardan dolayı Basın açıklamasını yapmak durumunda kaldık.

Belediye olarak kurumsal duruşumuz daima yerel basınımızın korunması üzerine olmuştur. Belediye Başkanımız Basınla birlikte olduğu bir programda “Bizim Basından beklentimiz bizleri kalemleri ile düzeltsinler, toplum yararına olabilecek doğru haberlerle bize katkı sağlasınlar” olmuştur.

Maalesef bir yerel gazetemiz bugünkü neşriyatında “Akıldan, izandan yoksun, kin ve nefret boyutuna varan, altı doldurulmayan iftira bir başlıkla” kamuoyunun huzuruna çıkmıştır.

Başlık ve haber içeriğine bakıldığında seçimle iş başına gelmiş ve milletin kalbinde taht kurmuş bir Belediye Başkanına kin kusma vardır. Belediyemizi telefonla arayan onlarca insan; -“bunların derdi nedir” diye soruyorlar.

Değerli Basın mensupları,

Tabi ki; Bizim amacımız sizlere işinizi öğretmek değil. Lakin bir haber hazırlanırken haberin içeriğine konu olan unsurlar araştırılır, eksikler belirtilir ve sonuca gidilir. Bu ne çelişki ki, ilgili gazete okurlarına direk Belediye Başkanını hedef alan bir başlıkla çıkmıştır.

Birazdan sıralayacağımız çelişkileri bir tarafa bırakınız, haberin fotoğrafını iki ay önce Başkan’a iltifat için kullanıyorsunuz. Aynı fotoğrafı bugün de muhatabını yermek için kullanıyorsunuz.

Şimdi ilgili gazetenin çelişkileriyle ilgili örnekleri sunacağız.

1-Tokat’ımızda günlük yayımlanmakta olan yerel gazete Hürsöz’deki son bir hafta içerisinde yaptığı yayınlar; halkın bilgi alma hakkından ziyade, organizeli olarak bir algı operasyonu olduğu anlaşılıyor.

2-Fazla uzağa gitmeden, bir ay önce manşetten duyurduğu haberleri bugün yalanlarcasına tersi manşetlerin atılması, elbette toplumun söz konusu gazete hakkındaki kuşkuyu da artırmıştır.

Tarih 21 Nisan 2016-Hürsöz Gazetesinin manşeti: Kanal İstanbul’a kardeş proje… KANAL TOKAT

Tarih 13 Mayıs 2016- Hürsöz Gazetesinin manşeti: Eroğlu laf değil, hizmet üretiyor: TOKAT’IN GURURU EYÜP EROĞLU. Sanayi Sitesi taşınıyor, Meydan Projesi başlıyor, Tokat hem gelişiyor, hem de değişiyor.

Tarih 23 Haziran 2016-Hürsöz Gazetesinin manşeti: Hizmet değil, laf üretiyor: UMUTTAN FİYASKOYA. Tokatlı ne umdu, ne buldu.

3-Son bir ay içerisinde Hürsöz gazetesinde çıkan haberlerden sadece üç örnekle yetineceğiz. En ilginci ise, 13 Mayıs 2016 tarihindeki manşet, spot ve fotoğraftır. Bu tarihte ne yazdılarsa, 23 Haziran 2016 tarihinde ki manşetlerinde de tam tersini yazdılar. Üstelik aynı fotoğrafı kullanarak, çelişkilerini de kamuoyuyla alay noktasına getirdiler.

4-21 Nisan 2016 tarihinde Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yaptığı açıklamanın yer aldığı manşet haberden anlaşılacağı gibi, Kanal Tokat Projesi, ihale aşamasına gelmiştir. Bu haberin ise Hürsöz Gazetesinin 23 Haziran 2016 tarihinde yalanlandığını görüyoruz. Henüz aradan iki ay geçtiği bu haberi yalanlamak ise, hiçbir gazetenin düşmek istemediği acınacak bir durumdan ibarettir.

5-Meydan Projesinin tamamlandığını, KentPark Projesinin fizibilitesinin gerçekleştiğini, Alt geçit projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü burada bir kez daha ifade ederken, aslında söz konusu gazetenin de tüm bu gerçekleri 13 Mayıs 2016 tarihinde yazdığını görüyoruz.

6-Yerel gazetenin, “Karakolda doğruyu söyler, mahkemede şaşar” deyişine uygun bu savrulmaların perde arkasını kurum olarak bizde merak ediyoruz.

Hürsöz Gazetesinin sadece bir ay içerisinde böylesine kendisini yalanlayan, basın ahlak ve ilkelerine uymayan ve ciddi paradoks yaşayan bu haberlerin toplumda bir karşılığının olmayacağını bilmiyor mu? Bilmesine rağmen, bu temelsiz ve haysiyet cellatlığı gibi hiçbir medyanın tevessül etmek istemeyeceği bir yola neden girdi?

Yukarıda örneklendirdiğimiz sadece üç haber dahi, Hürsöz Gazetesinin toplumda ki güvenirliğinin tartışılacağını gösteriyor. Bir ay önce başlıklar halinde verilen konuları özetleyen manşetle çıkan yerel gazetenin, bir ay sonra tam tersini üstelik aynı fotoğraf, aynı tema üzerinden söylemesi nasıl bir art niyetinin olduğunu göstermektedir.

Belediye Başkanımız Tokat halkının teveccühü ile gelmiş ve şuana kadar iki yıllık görev süresi içerisinde daima şeffaf bir yönetim anlayışıyla halkın huzurunda olmuştur. Hazırlanan dergi, bülten ve diğer neşriyatlarla Belediye çalışmaları ve projeler hangi aşamada kamuoyu bilgilendirilmektedir. Belediye Başkanımız dün seçim meydanlarında hangi sözü verdi ise bugün arkasındadır, bundan da hiç kimsenin tereddüttü olmasın.

Bu şehirde gazeteci-belediye başkanı ilişkileri hep seviyeli, tutarlı ve ortak değerimiz Tokat sevdası üzerinedir. Bir ay içerisinde yaptığı haberlerle kendi kendisini yalanlayan bir yerel gazetenin değerlendirmesini de Tokatlı hemşerilerimiz yapacaktır. Belediye Başkanımız için ölçü millettir. Bundan sonra bu tip haberlere Belediye olarak itibar etmeyeceğimizi lakin gerekli her türlü hukuki hakkımızı da arayacağımızı bildiririz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Tokat Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü