KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

23.06.2016 Kamuoyu Açıklamaları


15.06.2016 Tarihinde vatandaşlarımızdan gelen, sağlıkla ilgili şikâyetlerin artması ve vatandaşlarımızın hastanelerimize; bulantı, kusma gibi şikâyetlerle başvurmasının tarafımıza bildirilmesi sonucu, ivedilikle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından ve sağlık çalışanlarından konu hakkında bilgi alarak süreci bir an önce kontrol altına alma ve asıl sebebin ortaya çıkartılarak bu etkenin yok edilmesine yönelik tüm çalışmalar seferber edilmiştir.


Şikâyetlerin baş göstermesinden sonra Belediye Başkanımız, Başkan Yardımcılarımızla birlikte oluşturulan kurulda olayın öncesi ve sonrasında yapılan ve yaşanılan tüm gelişmeleri an ve an takip etmişlerdir. Bu olayın net bir şekilde ortaya çıkartılması için “Mahalle İftarlarımıza” bir süre ara verilmiştir.


15.06.2016 Tarihinde iftar yemeğini yiyenlerin ortak öyküsünün tarafımıza sağlık yetkililerince bildirilmesi üzerine, iftar menüsündeki yemeklerimizden ve bu yemeklerin imal edildiği tesislerden, aynı zamanda yemeklerde kullanılan hammaddeye varana kadar gerekli bütün numuneler yetkililere teslim edilmiştir.


Olay sonrasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tokat Gıda Kontrol Laboratuvarınca alınan numuneler incelenmiş, menü olarak sunulan Mercimek Çorbası, Bulgur Pilavı, Et Kavurma, Kadayıf tatlısı ve kapalı sudan alınan numunelerde herhangi bir gıda bozulması bulgusuna rastlanılmamıştır. Aynı zamanda yemeklerin imalatında kullanılan hammaddelerden de alınan numunelerin yapılan analizlerinin sonucu temiz çıkmıştır.
3000 Kişiye yemek ikram edilmiş olup, aynı masada yemek yiyen kişilerden rahatsızlananlar olduğu gibi hiçbir sağlık problemi yaşamayanlarda olmuştur. Yetkililer o gün hava sıcaklığının biranda mevsim normallerinin üstüne çıkmasından dolayı yemeğin piştikten sonra ikram edilinceye kadar ki bekleme sürecinde gerçekleşmiş olabileceğini belirtmişlerdir.


Halkımızın sağlığını korumak bizim için her şeyin üzerindedir. Bu yaşanılan vaka bizlere, hemşerilerimize hizmet ederken daha dikkatli olma ve daha büyük şevkle çalışma azmi vermiştir.


Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu ve Başkan Yardımcıları gerek hastanede yatan, gerekse ayakta tedavi görüp eve çıkan vatandaşlarımızı tek tek ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.


Belediyecilikte en önemli şey Halka Hizmet şiarıdır. Bir haftalık süreçte gerek vatandaşlarımız gerekse mahalle muhtarlarımız, kardeşlik ve komşuluk hukukunu pekiştiren Mahalle İftarlarının devam ettirilmesi isteğini iletmişlerdir. Bizlerde halkımızın bu talepleri doğrultusunda önümüzdeki günlerde tedbirlerimizi en üst seviyede tutarak mahalle iftarlarımıza devam kararını aldık.


Olaydan etkilenen hemşerilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Ramazan ayının birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını dileriz.


TOKAT BELEDİYE BAŞKANLIĞI