KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

17.06.2016 Kamuoyu Açıklamaları


14.06.2016 Salı günü Alipaşa ve Hocaahmet Mahalle halkımızla Gazi Osman Paşa Ortaokulu bahçesinde mahalle iftarı yapılmıştır. İftar için Sosyal Tesislerimizde 3000 kişiye yemek pişirilmiş ve ikram edilmiştir. Mahalle iftarı sonrasındaki Çarşamba ve Perşembe günleri; karın ağrısı, ishal ve kusma belirtileri ile hastanelerimizin Acil servislerine hemşerilerimizin gıda zehirlenmesi şüphesi ile müracaat ettiği görülmüştür.

Şuan itibariyle karın ağrısı ve ishal şikâyeti ile hastanelere müracaat eden kişi sayısı 150 civarındadır.

Sağlık yetkililerinden aldığımız bilgilere göre; gelen şikâyetlerin vatandaşların sıvı kaybından kaynaklı halsizlik, karın ağrısı belirtileri olduğu ve hastalara sıvı kaybını giderici serum tedavisi uygulanarak taburcu edildiği bildirilmiştir.

Olayın ortaya çıkmasından sonra İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Tokat Gıda Kontrol Laboratuvarı yetkilileri tarafından Belediyemiz Sosyal Tesislerimizde pişirilen ve saklanan tüm gıda ürünlerinden gerekli numuneler alınarak olaya sebebiyet verebilecek nedenler araştırılmaya başlanmıştır. Araştırmanın sonucunu alana kadar mahalle iftarlarına bir süre ara vermeyi uygun görmüş bulunmaktayız.

Halkımıza ikram edilen yemekler Belediye Sosyal Tesislerinde tecrübeli aşçılarımız tarafından kendi imkanlarımızla hijyen koşullarında pişirilmektedir. Pişirilen yemekler halkımıza kapalı olarak ikram edilmektedir. Yemekte ikram edilen su, kapalı bardak usulü sunulmaktadır.

Bu yıl ile birlikte üç yıldır Tokat halkımızla mahalle iftarlarını sürdürmekteyiz. Şuana kadar yaklaşık 80 Bin kişiye yemek ikram edilmiş ve herhangi bir problemle karşılaşılmamıştır.

Halkımızın sağlığını korumak bizler için her şeyin üzerindedir. Kardeşlik ve komşuluk hukukumuzu geliştirmek amacıyla düzenlediğimiz mahalle iftarımızda böyle bir olayla karşılaşmamızdan dolayı Belediye olarak büyük üzüntü duymaktayız.

Olaydan etkilenen değerli Tokatlı hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletir, herhangi bir ciddi vaka olmamasının en büyük tesellimiz olduğunu belirtir, Hayırlı Ramazanlar dileriz.

TOKAT BELEDİYE BAŞKANLIĞI