KAMUOYUNUN DİKKATİNE

23.10.2015 Kamuoyu Açıklamaları


22 Ekim 2015 tarih ve 5843 sayılı Tokat Gazetesi birinci sayfasında servis edilen "BİR YANIMIZ CİCİ BİCİ, BİR YANIMIZ PİSLİK İÇİ" başlıklı haberde bahsi geçen ve 'Eski şehir çöplüğü' olarak da bilinen Vahşi Çöp Depolama Alanı ve çevresine haberde yansıtıldığı gibi artık çöp, moloz ve muhtelif atıkların dökülmesi söz konusu değildir.

35 yıl boyunca şehrin çöplerinin biriktirildiği bu alana, 2013 yılından itibaren çöp dökülmediği ve çöplerin Kuşoturağı mevkisinde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Alanı'nda toplandığı defalarca açıklanmış olup, Tokat Katı Atık Düzensiz Depolama Alanı Rehabilitasyon Projesi 08.09.2015 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

TAMDAŞ'a ait doğalgaz ana hattının 900m. boyunca rehabilitasyon yapılacak alanın altından geçiyor olmasından dolayı deplase edilmesi ve ilgili kurumların rapor ve görüşlerini sunmalarının 1 yıl sürmesi nedeni ile Belediyemizin alanda planladığı rehabilitasyon  başlatılamamıştır. 

Öte yandan rehabilitasyon öncesi geçici çözüm olarak, yıllardır biriken çöplerin oluşturduğu fermantasyondan kaynaklanan yanma ve duman kirliliği ile mücadele amacıyla, yağmurlama sistemleri ve açılan bacalar ile biriken gazın patlamalara neden olmadan bertarafı için çalışmalar sürdürülmüştür. Bölgeden geçen doğalgaz borularının da yerinin değiştirilmesi için ilgili doğalgaz firmasının altyapı çalışmalarını tamamlamasının ardından, 72 bin m²'lik bu alanda rehabilitasyon için yapım ihalesine çıkılacak ve çöplük yaklaşık 6.5 Milyon Lira maliyetle yeşil alana dönüştürülecektir.

Konuyla ilgili defaatle açıklamalar yapılmasına rağmen halen bu tip haberler yapılmasını da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. 

Tokat Belediye Başkanlığı