BU PROJE ÇOCUKLAR İÇİN: ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

16.10.2015 Haberler

Yaklaşık 200 bin TL’ye mal olan, içeriisnde sinema salonu ve dinlenme alanlarının da bulunduğu Tokat Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkı düzenlenen törenle açıldı.
Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu'nun projeleri arasında yer alan ve çocukları eğlendirerek eğitmeyi hedefleyen Çocuk Trafik Eğitim Parkı, Şehirlerarası Otobüs Terminali karşısında Başkan Eroğlu'nun yanı sıra, il protokolü ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile açıldı.

Parkta kullanılan birçok unsurun belediye bünyesinde imal edilerek maliyetin düşürüldüğünü belirten  Başkan Eroğlu, Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda çocukları ile birlikte gelen anne ve babaların keyifli zaman geçirmeleri için de gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. 

Parkın çeşitli kısımlarında yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve oturma grupları oluşturulduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Hüner bir şehr bünyad etmektir; reaya kalbin abad etmektir. Bu gaye ile şehrimize ve insanımıza yönelik yatırım ve çalışmalar yapıyoruz. Baştan sona titizlikle planlanan bu projede ise, öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 2015-2016 eğitim-öğretim yılı planlaması dahilinde, her gün bir okulumuzu sınıflar bazında burada eğitime almaları için getirecek. Trafik bilincinin oluşturulması ve trafikteki kuralların hayati önem taşıdığına inanan kuşaklar yetiştirilmesi amacıyla standartlara uygun, içerisinde sinema salonu, dinlenme ve gezi alanları ile mini bir kafeteryanın bulunduğu parkımız, Belediyemizin çocuklarımıza özel bir hediyesidir. Çocuk Trafik Eğitim Parkı'na çocukları ile birlikte gelen anne ve babaların keyifli zaman geçirmeleri için de gerekli düzenlemeleri yaptık. Parkın çeşitli kısımlarında yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve oturma grupları oluşturuldu. Baştan sona titizlikle planlanan bu eğitimde, öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün 2015-2016 eğitim-öğretim yılı planlaması dahilinde, her gün bir okulumuzu sınıflar bazında burada eğitime almaları için getirecek” dedi.

'Ağaç yaşken eğilir' mantığı ile küçük yaşlardan itibaren çocukları bilinçli olarak trafiğe hazırlamayı arzu ettiklerini ifade eden Başkan Eroğlu, “Türkiye'de trafik eğitim parkı sayısı bildiğim kadarıyla çok az ve biz çoğu ilden önce bu projeyi hayata geçirmenin de ayrı mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 3 bin öğrencinin 2015-2016 eğitim öğretim yılı içersinde Emniyet Müdürlüğünün görevlendireceği uzman Trafik Polisleri nezaretinde, önce sinema salonunda film, video ve görsel materyallerle teorik eğitim alacaklar. Sonra trafik pistine çıkarak akülü araçlarla uygulamalı eğitim alarak program tamamlanıyor. Çocuklarımıza sunduğumuz ikramların arkasından okullarına yine araçlarımızla bırakıyoruz” diye konuştu. 

Açılışta ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Tokat Milletvekili Coşkun Çakır ve Vali Cevdet Can da konuşma yaparak trafik eğitiminin küçük yaşlardan itibaren çocuklara verilmesinin önemine dikkat çekti. Konuşmaların ardından çocuklarla birlikte kurdele kesilerek parkın açılışı yapıldı.

12 adet akülü araba, döner, ışıklı, ışıksız kavşaklar, yaya geçitleri, trafik levhalarıyla donatılan Çocuk Trafik Eğitim Parkı'nda öğrencilere hem yaya olarak, hem de akülü arabalarla sürücü olarak trafik kuralları öğretilecek. Proje kapsamında öğrencilerin uygulamalı olarak trafik bilincini geliştirip, yaya, araç trafiği ve kazalara karşı uygulamalar yapılarak, günlük hayattaki becerilerini artırmaları sağlanmış olacak.