İTFAİYECİLİK KUTSAL BİR MESLEK

03.10.2015 Haberler

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerince İtfaiye Haftası etkinlikleri kapsamında; tahliye, yaralı kurtarma, il yardım ve yangın söndürme tatbikatı gerçekleştirildi.
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tatbikatta senaryo gereği 5 katlı bir apartmanın çatı katında çıkan yangın nedeniyle mahsur kalan 1 kişi kurtarılması için ekipler seferber edildi. İtfaiye aracından 5. kata uzatılan yangın merdiveni ile şahıs bulunduğu yerden kurtarıldı. Diğer bir tatbikatta ise kaza yapan otomobilde sıkışan araç sürücüsü ve aracın altında kalan şahıs itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Kurtarma işlemlerinden sonra alev alarak yanan otomobile de itfaiye ekipleri köpük sıkarak müdahale etti.

Alevlerin yükseldiği kurtarma çalışmalarını ise vatandaşlar meraklı gözlerle izledi. Tatbikat sonundan iki itfaiye eri 110 itfaiye aracının göğe doğru kaldırılan merdiveninden sarkıtılan iple birlikte Türk bayrağı açarak yere indi. Alkış toplayan gösteri sonunda Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, itfaiye personeline teşekkür ederek günlerini kutladı.

İtfaiyeciliğin kutsat bir meslek olduğunu dile getiren Başkan Eroğlu; Onlar insanların canını, malını kurtaran, müşkül durumlarında yanlarında olan, hatta canı pahasına bu işi yapan insanlardır. Onun için itfaiyecilerimizin alınlarından öpüyorum” dedi.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İtfaiyeciler Haftası münasebetiyle İtfaiye personeli ile akşam yemeğinde bir araya geldi. İtfaiye Müdürlüğü binası yanında bulunan restoranda belediyemizden emekli olan ve halen görevi başındaki İtfaiye personeli ile akşam yemeğinde bir araya gelen Başkan Eroğlu’na, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri de eşlik etti.   

İtfaiye personelinin gündüz gerçekleştirdiği tatbikatın gurur verici olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “İtfaiyeciler Haftasında, İtfaiyeci kardeşlerimizle birlikte olmak, onların moral motivasyonunu artırmak istedik. Yangın, sel, afet gibi hadiselerde vefakarca cansiperane mücadele eden İtfaiyeci kardeşlerimizin mesleğinin ne kadar önemli ve saygı duyulması gerektiğini biliyoruz.

İtfaiyemiz 24 saat hazır ve hızlı bir şekilde sorun çözen bir kurum. Güçlü ekibimiz ve tüm personelimizle gece gündüz şehrimizin kalkınması için çaba sarf ediyoruz.

Tüm vatandaşlarımızın yüreği rahat olsun. Her daim bu tür tehlikelere karşı Tokat Belediyesi İtfaiyesinin ve ekiplerimizin hazır olduğunu belirtmek istiyorum.
Allah hep birlikte güzel çalışmalar yapmayı hepimize nasip etsin” dedi.