KAMUOYUNUN BİLGİSİNE

Taşköprü olarak bilinen tarihi Hıdırlık Köprüsü ve yan tarafında bulunan Şeyh Meknun Zaviyesi'nin ırmağa bakan kısmında, taş duvarların kepçe ile yıkıldığı yönünde bugün bir gazetede yayınlanan haber gerçeği yansıtmamaktadır.
Bahse konu olan alanda yapılan restorasyon çalışmaları esnasında Şeyh Meknun Zaviyesi'ne ait kitabenin asıl yerinden 1940'lı yıllarda sökülerek, köprüyle alakası olmayan ve Şeyh Meknun Zaviyesi'nden sökülen taşlarla sonradan ırmak kenarına  yapılan duvara yerleştirildiği tespit edilmiştir. Şehrin tarihi yapılarını ön plana çıkarmak ve kent kimliğini yeniden kazandırmak maksadıyla Vakıflar Bölge Müdürlüğü nezaretinde yürüttüğümüz bu restorasyon çalışmaları kapsamında, kitabe ırmak kenarındaki duvardan el yordamıyla sökülerek, asıl yerine yerleştirilmek için bakıma alınmıştır.

Üstelik kitabe ile taş duvarın zarar görmemesi ve ırmağa düşmemesi için kepçenin sadece destek amaçlı kullanılmış olduğunun altını çizerek vurgularken, titizlikle sökülen kitabe hakkında Belediyemizden yahut Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden bilgi alınmadan böyle bir haber servis edilmesini de etik bulmadığımızı belirtmek isteriz. 

Sökme işlemi yapılmadan önce çekilen fotoğraflar ve kitabenin bakıma alınıp duvarın deforme edilmeden aynı şekilde düzenlenmesine ait fotoğrafları kamuoyu ile paylaşırken, medya kuruluşlarını da bu tip haberleri yaparken daha dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Tokat Belediye Başkanlığı