MEYDAN PROJESİ İÇİN İLK AŞAMA

16.03.2015 Haberler

Tokat’ta uzun yıllardır bir türlü gerçekleşmeyen Meydan Projesi için Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, OKA ile protokol imzaladı.
Meydan bölgesi olarak bilinen Hatuniye Cami önündeki alanın eski tarihi ve ticari kimliğine kavuşturulması amacıyla proje imza protokolü imzalandı. Taşhan ve Hatuniye Cami arasındaki binaların yıkılarak, Gökmedrese, Taşhan, Hatuniye Cami ve yanındaki emaretin birbirlerini görmesi hayaliyle seçim döneminde Meydan Projesi sözü veren Başkan Eroğlu, göreve geldiği günden itibaren bölge esnafı ile yaptığı istişareler sonucu Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile projelendirme için imza attıklarını söyledi.

Bölgedeki binaların bakımsız ve köhne oluşunun yanı sıra tarihi bütün yapıları da kapattığını belirten Başkan Eroğlu, bu binaların yıkılarak Tokat’a tarihi dokusu olan ve ticari olarak da  canlılığın yaşanacağı bir meydan kazandırmak istediklerini vurguladı. 

OKA ile gerçekleştirilecek proje çalışmasına göre, uygulamaya yönelik her türlü mekansal düzenleme yapılması ve proje alanının potansiyelini koruyacak ve geliştirecek şekilde düzenlenmesi, mevcut kullanım ve dolaşımdan kaynaklanan sorunların çözülmesi, alanın tarihsel ve geleneksel çevrenin özellikleri gözetilerek proje kapsamında uygulanacak esasların tespit edilmesi sağlanacak.

Programda konuşan Vali Cevdet Can ise, Tokat’ın kıymetli tarım arazilerinin yanı sıra köklü bir geçmişe de sahip olduğunu ve bunların değerlendirilmesi için belediyeye de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Belediyenin bugüne kadar ortaya koyduğu  çalışmalar düşünüldüğünde, uzun yıllardır sorun teşkil eden  Meydan Projesinin artık gerçekleşeceğine inandığını da vurgulayan Vali Can, zaman içerisinde şehre ikinci bir meydan kazandırılması için Kız Meslek Lisesi önünde de benzer bir çalışma beklediğini sözlerine ekledi.

Toplantıya katılan bölge esnafı da görüşlerini belirtirken, artık ticari olarak meydan bölgesinin zayıfladığını ve yeniliğe ihtiyaç olduğunu ifade ettiler. Buradaki ticarethanelerin günümüz alışveriş çizgisine uzak kaldığını ve yeniden bir canlılık yakalanması için meydanın da yeni bir kimliğe ve görüntüye kavuşması gerektiğine inandıkları için projeye destek verdiklerini belirttiler.

OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen de, proje ve OKA faaliyetleri hakkında bilgi verdikten sonra protokol imzalandı.
Toplantıya Başkan Eroğlu'nun yanı sıra, Vali Cevdet Can, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Belediye Meclis Üyeleri, OKA yetkilileri ve bölge esnafı katıldı.