İTFAİYEDEN FİLM GİBİ TATBİKAT

30.09.2014 Haberler

İtfaiye Haftası münasebetiyle Cumhuriyet Meydanında düzenlenen tatbikatı izleyen Belediye Başkanı Av. Eroğlu, film gibi kurgulanan tatbikatın başarıyla sonuçlanması üzerine İtfaiye personelini tek tek tebrik etti.
İtfaiye Haftası münasebetiyle Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı, İtfaiye Müdürü Osman Işık ve İtfaiye personeli Başkan Eroğlu'nu makamında ziyaret ettiler. İtfaiye Haftası etkinlikleri hakkında Başkan Eroğlu'na bilgi veren Başkan Yardımcısı Bandırmalı, İtfaiye Müdürlüğüne gösterdiği ve ilgi ve destekten ötürü Başkan Eroğlu'na teşekkür etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Eroğlu da, tüm itfaiye personelini tebrik etti.

Öğlen saatlerinde ise Cumhuriyet Meydanında İtfaiye Haftası etkinlikleri çerçevesinde bir tatbikat tertiplendi. Tatbikat öncesi kürsüye gelen Başkan Eroğlu, “Bilindiği gibi İtfaiye Teşkilatımız insanların canının ve malının korunmasında çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bilgisizlik, ihmallik, tedbirsizlik sonucu oluşan yangına karşı insanoğlu tarihin her döneminde çeşitli önlemler almıştır. Günümüzde ise bu önlemlerin en geliştirilmiş hali İtfaiye Teşkilatıdır ve mesai mefhumu gözetmeksizin zor ve meşakkatli bir görevi ifa etmektedirler.

Tokat Belediyesi bünyesinde hizmet veren İtfaiye Müdürlüğümüz ise kurulduğu günden itibaren büyük bir gelişim göstermiştir. Tokat İtfaiyesi bugün 53 personeli ve 10 itfaiye aracı ile hizmet vermektedir.   Biz de ihtiyaçlar ölçüsünde İtfaiye yatırımlarımıza devam edeceğiz. Hali hazırda yeni ve modern İtfaiye binamızda tüm donanımıyla hazır bekleyen İtfaiyemize belediyemiz tarafından önemli bir miktarda da bütçemiz ayrılmıştır. İnşallah ilerleyen zamanda yeni araç ve gereçlerle itfaiyemize yeni takviyelerde de bulunacağız. Tokat İtfaiyesi şuanda bölgemizde etkin ve güçlü bir konumda ve bizler de bununla gurur duyuyor, gerek itfaiye ekipmanlarının gerek personelimizin daha da gelişmesi için gereken gayreti gösteriyoruz.

Tabi tüm bunlarla birlikte zamanla itfaiyecilerimizin sorumluluk alanının oldukça genişlediğini görüyoruz. Çağdaş itfaiyecilikte, itfaiyenin görevleri yangına müdahale etmekle bitmiyor; Trafik kazalarına müdahale ve kaza alanında arama-kurtarma, yıkıntı ve çöküntü altında arama-kurtarma, su altında, su yüzeyinde, kapalı alanda arama-kurtarma faaliyetlerinin yanı sıra kimyasal-biyolojik-radyoaktif maddeye maruz kalma olaylarında arındırma gibi çok çeşitli alanları kapsıyor. Bu nedenle geldiğimiz noktada itfaiyecilik, kendi başına kapsamlı bir meslek olarak ele alınıyor.   Bugüne kadar yılın 365 günü; bayram, yılbaşı, hafta sonu, gece gündüz demeden nöbet bekleyerek vatandaşımızın imdat çağrısına cevap vermek için hazır olan, gözünü kırpmadan ateşin, dumanın içine dalan; yangının içinde insanımız varsa onu kucaklayan; gözü kara, eğitimli itfaiyeci kardeşlerimizi ben bir kez daha tebrik ediyorum. Allah onlardan razı olsun. 

Temennimiz afet olmasın, yangın, deprem, su baskını, kazalar olmasın ama bu afet ve kazalar meydana geldiğinde ise itfaiyemiz orada hazır olsun. Amacımız gayemiz budur. Sizler milletin canının, malının emanetçisisiniz. Nasıl sınırda asker nöbet tutuyorsa sizler de gece gündüz milletin malını ve canını korumakla ilgili nöbet tutuyorsunuz. Ve tabi ki o nöbet esnasında harfiyen her şeyi yerine getirmemiz gerekiyor.  

Ben başta, Tokat Belediyesi İtfaiyesi personelimiz olmak üzere, tüm itfaiyecilerimize özverili ve can siperane çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, İtfaiye Haftası’nı kutluyorum. Ayrıca, ebediyete intikal etmiş tüm itfaiyecilerimize de Allah’tan rahmet diliyor, hayatta olan ve görevi başındaki itfaiyecilerimize de aileleriyle birlikte mutlu bir yaşam ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Daha sonra Tokat Belediyesi İtfaiye personeli hazırladıkları tatbikatı başlattılar. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tatbikatta senaryo gereği 5 katlı bir apartmanın çatı katında çıkan yangın nedeni ile mahsur kalan 2 kişinin kurtarılması için Tokat Belediyesi itfaiye ekipleri alarma geçti. Olay yerine kısa sürede gelen itfaiye aracından uzatılan merdivenle yangında mahsur kalanlar kurtarıldı. Diğer bir tatbikatta ise kaza yapan otomobilde sıkışan bir kişi ile araç altına kalan bir kişinin kurtarılması için de ekipler harekete geçti. Tokat Belediyesi İtfaiye ekipleri ilk olarak araç altında kalan kişiyi hava yastığı kullanmak suretiyle aracı kaldırarak kurtardı. Araç içerisinde sıkışarak yaralanan şahıs ise otomobilin tavan kısmı kesilerek kurtarıldı. Yaralılar 112 Acil yardım ekipleri tarafından sedyeye alınarak hastaneye kaldırıldı. Daha sonra otomobilde çıkan yangına itfaiye ekipleri müdahale etti. Alevlerin yükseldiği kurtarma çalışmalarını ise vatandaşlar meraklı gözlerle izledi. Senaryo gereği eş zamanlı olarak alev alan ahşap evde kalanlar yine itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede kurtarıldı ve devamında ahşap evdeki yangın söndürüldü. Tatbikat sonundan iki itfaiye eri 110 itfaiye aracının göğe doğru kaldırılan merdiveninden sarkıtılan iple birlikte Türk bayrağı açarak yere indi. Büyük alkış toplayan gösteri sonunda Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve Vali Cevdet Can ekipleri tebrik ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.