BAŞKAN EROĞLU'NDAN BİLGİLENDİRME

20.09.2014 Duyurular

Son günlerde eski Devlet Hastanesi bahçesindeki ağaçların kesilmesiyle ilgili belediyemize gelen sorular üzerine Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu açıklama yaptı.
Başkan Eroğlu ağaçların kesilmesiyle belediyemizin bir ilgisinin olmadığını belirterek; "Yeşili, çevreyi, ağacı seven bir kardeşiniz ve yeşil bir belediye olma anlamında; Tokat'ı parklarla, bahçelerle, ağaçlarla büründürmek için gayret sarf eden bir Belediye Başkanıyım. Son bir haftadır sanki Tokat Belediyemiz ağaçları kesiyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Değerli hemşerilerimiz bu anlamda bize güvendiği için acaba siz mi kesiyorsunuz, durum nedir şeklinde sorular geliyor.

Konumuz; eski Devlet Hastanesi bahçesinin olduğu mekan. Bu mekanda Bölge Diş Hastanesi yapılıyor ve bitmek üzere. İmarda yol olarak görünen bir nokta var. İnşaatın bitmesiyle beraber Bakanlık ve Sağlık Müdürlüğü bizden orayla ilgili bir takım ruhsat işlemi talebinde bulunuyorlar. Bizde haliyle bununla alakalı duvarların örülmesi gerektiğini belirterek, imardaki durumuna göre, hali hazır projeye göre yolun nereden nereye geçtiğini gösterdik ve bu çerçevede yazımızı yazdık. Maliye arazisidir ki; özellikle o alanda duvarlarının çekileceği noktayı gösterdik ve bu alanda yol yapılacağını, duvarların ileriye dönük geriye çekilebileceğini belirttik, üzerinde bina ve toprak varsa bunlarla ilgili çalışma yapmalarını belirttik.

Maliye hazinesi, ilgili firmaya mı söyledi bilemiyorum, bizim çizmiş olduğumuz noktadan itibaren hali hazır duruma getirilmesi için üzerinde bulunan ağaçları da kesmişler. Bu son derece yanlış ki bizlerde bu işlemi durdurttuk. Yıllardır oradaki halkımızın nefes alacağı bu alandaki ağaçların kesilmesinin son derece yanlış olduğunu belirttik, işi durdurttuk. Eğer o ağaçlar oradan alınacak ise ağaç sökme makineleri ile başka bir yere nakledilebilir veya ağaçların olduğu alan kaldırım yapılabilir, kaldırım içerisinde orası kalabilir. Bunun çözümü o ağaçları kesmek, sökmek değildir. Keşke bize belirtselerdi biz bu ağaçları söküyoruz, biz hiçbir şekilde o ağaçları kestirmezdik. Konunun bizle herhangi bir ilgisinin olmadığını belirtmek istiyorum. Tamamen orada takdir hakkını kullanan ilgili kurumlar tarafından yapılmış bir işlemdir. Bu konunun belediyemiz üzerine atılmasını da yadırgıyorum, bu konunun asla bizimle bir ilgisi yoktur.  Bizler sadece biz yazı yazarak hangi alandan yol geçtiğini, duvarlarının nerede olmasını belirterek geri kalan alanın yol olacağını belirttik. Bizler nerede ne tür ağaç olduğunu bilemeyiz, onlar tespit ederek bize başvurmaları gerekirdi. İlgili müteahhit arkadaş mı yaptı bilemiyorum ama konunun bizle alakası olmadığını belirtmek istiyorum" dedi.