Kamuyouna Duyurulur

18.09.2014 Kamuoyu Açıklamaları


Belediye Başkanımızın makam aracı hakkında bazı basın organlarında çıkan haber ve sosyal medya kanallarında merak uyandıran soruları dikkatle gözlemliyor ve Belediyemizle alakalı hususların vatandaşlarımız tarafından yakinen takip ediliyor olmasından duyduğumuz memnuniyeti belirtmek istiyoruz.

30 Mart Yerel Seçimleri sonrası Belediye Başkanı Seçilen Sayın Eyüp Eroğlu, Belediye Başkanlığı makam aracı arızalı olduğu için göreve başladığı günden itibaren yaklaşık 4 ay boyunca yakıt masrafını da kendi bütçesinden karşılamak suretiyle kendi şahsi otomobilini kullanmıştır. Kayıtlı 2004 model makam aracının geçmiş dönemlerden itibaren sürekli arızalanarak yolda kalması ve maddi külfeti hasebiyle Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu, benzer vakaların yaşanmaması ve bu külfeti ortadan kaldırmak için makam aracı satın alınmasını istememiş ve araç kiralama yoluyla sorunun giderilmesini uygun görmüştür.

Araştırıldığı taktirde 81 ilin büyük çoğunluğunda benzer uygulamalar yapılmakta olup, kiralama yöntemi ile Belediyemiz mülkiyetine ait araç kalabalığını da daha fazla artırmamaya yönelik bu uygulamanın polemik konusu yapılacak hiçbir yönünün olmadığını belirtmek istiyoruz.

Zaman ve hava şartları el verdiğince yaya olarak işe giden Başkan Eroğlu’nun sürekli olarak sahada oluşu ve halkla kurduğu iletişim koridorunun da dikkatle alınması gerektiğini vurgularken, 5 aylık görev süresi zarfında mesai kavramını ortadan kaldırarak, gece yarılarına kadar çalıştığını ve hafta sonlarını dahi şantiyelerde ve çalışma alanlarında sürdürdüğü incelemelerle geçirdiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

237 Sayılı Taşıt Kanununun 3/c ve 7. maddesinin birinci fıkrası gereğince, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 21. maddesine istinaden Kamu İhale Kurumunun 2014/97474 ihale kayıt numaralı ilanında kamuya açık şekilde araç kiralama ihale ilanı yapılmıştır ve gerekli tüm detaylar ihale kayıt numarası ile açıkça görülebilir.

Bu sebeple, mülkiyeti Belediyemize ait eski makam aracının yerine, 60 EE 001 plakaya kayıtlı kiralık yeni makam aracının mülk edinme uygulamasına nazaran Belediyemize çok daha düşük külfetinin olduğu aşikardır. Bu açıklama hazırlanırken dahi Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu’nun yeni yol açma çalışmaları için ilgili birim müdürleri ile incelemede bulunduğunu, polemiklerden ve makam koltuğundan uzak bir şekilde bütün enerjisini ve zamanını hoşgörü ve çoğulcu bir anlayışla sadece hizmet etmeye ayırdığını belirtir, saygılarımızı sunarız.

Tokat Belediyesi
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü