BAŞKAN EROĞLU’NDAN TOKAT’A YENİ EKONOMİK VİZYON

26.05.2022 Haberler

Başkan Eroğlu: "Her açıdan iyi tasarlanmış bir tarım organize sanayi bölgesi Tokat'ımıza değer katacak" dedi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2024-2028 yılları arasında Tokat'ta kalkınma ajansı ile birlikte yapılacak çalışmaların kapsamının belirlenmesi amacıyla Tokat’ta Bölge Planı İl Çalıştayı düzenledi.

Çalıştayın açılışında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ortak akılla yapılacak çalışmaların önemli olduğunu belirterek başladığı konuşmasında Tokat için önceliklerinin Tokat'ta bir Tarım Organize Sanayi Bölgesinin kurulması olduğunu söyledi. Tokat'ın bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Başkan Eroğlu şunları söyledi: "İl merkezimizde üretilen tarım ürünlerinin tarım organize sanayi bölgesinde endüstriyel ürünlere dönüştürülüp katma değeri artırılarak yurdun her yanına ulaştırılması ve uluslararası pazarda yerini alması bizim hiç vazgeçmeyeceğimiz bir hayalimiz. Bunun ülkemizde tam bir örneği yok. Bunu Tokat'ta başarmak istiyoruz. Tokat'ta üretilen tarım ürünlerinin entegre tesislerde hazırlanıp markalaştırılarak pazara sürülmesi hem Tokat'ımızın marka değerini yükseltecek hem de ilimizin, Tokatlı hemşerilerimizin ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacak. Bu konu ile ilgili girişimlerimizi daha önce başlatmıştık. Soğuk hava deposunun da yer alacağı her açıdan iyi tasarlanmış bir tarım organize sanayi bölgesi Tokat'ımıza değer katacak" dedi.

ERBAA İLÇEMİZDEKİ ÇİÇEK SERALARI TOKATIMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAZANIMDIR

Erbaa'da 1200 dönümlük alanda çalışmaları devam eden çiçek seralarının önemli bir proje olduğunu kaydeden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu "Erbaa ilçemizin ikliminin Antalya gibi çiçek üretimine uygun olması geniş bir alanda bu faaliyetin yürütülmesi çiçekçilik anlamında üretim yapılan diğer yerlerle rekabette üst sıralara çıkmamızı sağlayacak. 80 üreticimizin başvuru yaptığını biliyorum ve bu üreticilerimizin her birine çiçek seralarının kurulması için 1,5 milyon Türk Lirası bir katkı sağlanacak. Bu proje de Tokat'ımız için önemli bir kazanımdır" dedi.

ŞİMDİ BİZE DÜŞEN GÖREV ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİMİZİ GENİŞLETEREK BÜYÜTMEK

Çin'in tedarik zincirinden çıkmasıyla ülkemizde tekstil üretiminin her geçen gün daha fazla yaygınlaştığına dikkat çeken Başkan Eyüp Eroğlu "Hem il merkezimizde hem de Erbaa ilçemizde Organize Sanayi Bölgesi fabrika sayısı bakımından doluluğa ulaşıyor, Niksar ilçemizde de sayı artıyor. Bölgemize yatırımların çoğalması bizi sevindiriyor, istihdam artıyor, ülkemiz kazanıyor. Bu gelişimin yükselerek devam etmesi için şimdi bize düşen organize sanayi bölgelerimizi genişleterek büyütmek olacaktır" dedi.

TOKAT'TA TURİZM İÇİN HAZIRLANMALIYIZ

Tokat'ın ülkemizin en önemli tarihi şehirlerinden biri olmasına karşın yeterince turist çekememesinin ana nedeninin coğrafi bakımdan yol güzergahında olmaması olduğunu ifade eden Eroğlu: "Tokat Havaalanının ilimize kazandırılması ile birlikte daha çok turistin ilimize gelmesini bekliyoruz. Fakat biz Tokat olarak turizm için iyi hazırlanmalıyız. Turistleri esnafımızla, konaklama hizmetlerimizle, bütün kurumlarımızla daha hazır olarak karşılamak için çalışmalar yapmalı, hazırlık sürecini eğitimlerle destekleyerek yürütmeliyiz " dedi.

Kalkınma ajansı OKA destekleri ile yapılacak proje çalışmalarının bütün kurumların iletişimi ve ortak akıl ile yapılmasının önemine değinen Eroğlu, her kurumun proje çalışmalarını birbirinden bağımsız hedeflerle yapmasının dengeli ve nitelikli gelişimin önünde engel olacağını kaydetti. Eroğlu konuşmasını değişen ve gelişen Dünya koşullarının farkında olarak girişimleri gerçekleştirmenin önemli olduğunu, gayret, sabır ve ortak akılla hareket edilmek suretiyle bütün kurumların millete hizmet görevini yerine getirmiş olacağını ifade ederek noktaladı.