BAŞKAN EROĞLU: “TOKAT’TA HUZUR İKLİMİ HER DAİM YAŞANIYOR”

27.09.2021 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Konfederasyonu (Tokkon) ve İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu (İstokdef) işbirliğinde İstanbul'da yaşayan üniversite öğrencileriyle Tokat Belediyesi Sosyal Tesisleri ve Başkanlık makamında bir araya geldi.

Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde düzenlenen kahvaltı programında Tokatlı gençlerle buluşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın tarihini, gezilmesi, görülmesi gereken mekânları bir bir anlatarak, Tokat’ın tanıtılması için gereken gayreti gösterdiklerini belirtti.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, gençlere hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Beni en heyecanlandıran toplantılar gençlerimizle ve özel gereksinimli bireylerimizle yaptığımız toplantılardır. Sizlerin gelecek anlamında görmemiz bizleri heyecanlandırmıştır.

Rasim Başkanım programı tertip ettiğinde gençlerimizle bir araya gelmek için bu şekilde bir program düzenlemeyi uygun gördük. Tokat'ımızın çeşitli ilçe ve beldelerinden Türkiye’nin çeşitli illerinde Üniversite okuyan pırıl pırıl genç kardeşlerimizle bir araya gelmenin mutluluğu, heyecanı içindeyiz.

İstanbul’da Tokatlılar nüfus olarak 4. Sırada yer almaktadır. Tokatlı’lar; insanlıklarıyla, vatanseverlikleriyle her zaman örnek olmuştur. Tokat’tan samimi, dürüst, vatanına milletine hayırlı hizmetlerde bulunan insanlar çıkmıştır, bununla gurur duyuyoruz.

İstanbul’daki derneklerimizden başta Tokkon, İstokdef olmak üzere tamamıyla bir ve beraber olarak programlar tertip ediyor, hemşehrilerimizle bir araya geliyoruz. Yine aynı şekilde tüm derneklerimizi Tokat’ımızda misafir ederek çeşitli etkinliklere imzat attık.

Yaşadığımız, doğduğumuz şehir Tokat’ı öncelikle Tokatlılara anlatmak ve tanıtmak durumundayız. Bun bilinçten hareketle geleceğimizin teminatı siz değerli gençlerimizi şehrimizde misafir ediyoruz.

Tokat'ımız; 7 bin yıllık tarihi içerisinde barındırıyor. Tokat; Türk-İslam hâkimiyetine 1074 yılında Danişmend Ahmet Gazi tarafından feth edilerek dahil olmuş, 7 tane Türk devletinin hüküm sürdüğü, 14 medeniyete ev sahipliği yapmış nadide bir şehirdir. Sadece Sulusokak bölgesinde 900 adımda 900 yıllık tarihi görebilirsiniz. Ticaretin en çok geliştiği ve aldığı göçlerle en fazla nüfusa sahip bir il haline gelmiş. Yine birçok etnik yapıyı huzur içerisinde barındıran bir şehirdir. Kültürel zenginliği ile önemli bir mirasa sahip olan Tokat’ımız için Evliya Çelebi Seyahatnâmesi’nde övgü ile bahsetmiştir. “Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinden sular akar. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halk zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar sağlam ve güzel olur ki buralara girenler hayran olurlar.” Demiştir.

Hacı Bektaşi Veli Hazretleri Tokat’ımız için “Alimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı” demiştir. Mevlana Hazretleri ise “Tokat’a Gitmek Gerek” diyerek şehrimizden övgüyle bahsetmişlerdir.

Şehrimizi coğrafi yapısı itibariyle 4 katlı bir apartman dairesine benzetiyorum. En üst katta İskevsür dediğimiz Reşadiye, Başçiftlik yayları vardır. Hemen alt katında Artova, Tokat, Turhal, Zile yer almaktadır. Bir alt katında ise Niksar Ovası yer alır. Erbaa ise rakımı en düşük, en bereketli ovalarımızdan biridir.

Yine bu mümbit ovalarımızı Yeşilırmak, Kelkit ve Çekerek gibi bereketli ırmaklarımız sulamaktadır. Tarımsal ürünlerde Türkiye’de ilk 10 arasında yer alan şehrimizde toplam 5 tane Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Şuanda bu OSB’lerde 13-14 bin vatandaşımız çalışmakta. İnşallah yapacağımız çalışmalarla bu sayıyı 30 Binlere çıkartacağız.

Huzur ikliminin her daim yaşandığı şehrimizde, Milletvekillerimizle, bürokratlarımızla, kurum ve kuruluşlarımızla hep birlikte hareket ediyoruz. Huzur olan yerde bereket olur. Bu şehir için ülkemiz için siz değerli gençlerimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Aidiyet duygumuzu her daim diri tutarak şehrimizi her platformda tanıtmaya, geliştirmeye gayret edeceğiz. Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese, dernek başkanlarımıza ve siz değerli gençlerimize teşekkür eder, eğitim hayatınızda başarılar dilerim.”

İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu Başkanı Rasim Yağar ise yaptığı konuşmada; “Sayın Belediye Başkanımıza düzenlemiş olduğumuz “Tokat Kültür Gezisi” için verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Seçildiği dönem Türkiye’nin en genç Belediye Başkanı unvanına sahip olan Sayın Başkanımız, her platformda gençlerimizi soruyor, onlarla görüşmek istiyordu. Bizler de gençlerimizin şehrimizi tanımaları için böyle güzel bir etkinliğe birlikte imza attık. Gençlerimiz gezi planı dahilinde şehrimizin birçok ilçesini ve beldelerini görecek, kendi anavatanlarını gittikleri her yerde gururla anlatacaklar. Geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi görmek için bu tür etkinliklerimize devam edeceğiz” dedi.

Programa; İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu Başkanı Rasim Yağar, İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Turgut Oğuz, İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Hüseyin Öztoprak, İstanbul Tokat Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Uğur Çelik ve Tokatlı üniversite öğrencileri katıldılar.