BAŞKAN EROĞLU: “TOKAT’TA SOKAK HAYVANLARIMIZ, BİRLİĞE EMANET”

07.07.2021 Haberler

Tokat’ta sokak hayvanlarını korumak amacıyla birlik kuruldu.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat İl Özel İdaresi öncülüğünde başlatılan çalışma ile Tokat’ın genelinde yaşayan 35 Bin adet köpek ve bakıma muhtaç Bin kedinin korunması sağlanacak. 

Tokat Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği tarafından, Merkez dahil 11 ilçe, 37 Belde Belediye ve 613 köyde yaşayan sahipsiz hayvanlar korumaya alınacak. 

Birlik sayesinde; sahipsiz hayvanların sağlık kontrolleri yapılarak, çip ve küpe uygulaması yapılacak. Kayıt altına alınan sahipsiz hayvanlar TOSHAB Ana Merkez Toplama-Barınma ve Rehabilitasyon Merkezine getirilecek, gerekli tedavilerinin ardından doğal yaşama bırakılacak. 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği Projesi’nin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ilk proje olduğunu belirtti. 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR PROJE 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, projeyle ilgili yaptığı açıklamada; “Tokat Belediyesi olarak her canlının belediyesiyiz. Bize emanet edilen her canlı için projelerimizi hızlı bir şekilde hayata geçirerek, can dostlarımızın yanında yer almaya devam ediyoruz. Hayvanları Koruma Kanun teklifi AK Parti tarafından TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Bizler de Türkiye’de ilk olarak Tokat’ta kurduğumuz, kısa adı TOSHAB olan Tokat Sahipsiz Hayvanları Koruma Birliği Projemizle, Mamamatiklerimizle, kedi evlerimizle havyan dostu bir şehir olmaya devam edeceğiz. 

Tokat Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ve İlçe Belediyelerimizin katılımlarıyla kurmuş olduğumuz Birlik Projesi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ilk Birliktir.  Tokat İl genelinde yaşayan tüm sahipsiz hayvanların bakımı ve rehabilitasyonu için Türkiye ve Dünya’da ilk uygulama olması nedeniyle örnek bir proje ve uygulamadır.  

Tokat il genelindeki toplam 35 bin adet köpek ve bin adet sahipsiz kedi için 5 yıllık çalışma planımızı oluşturduk. Veteriner Hekimlerimiz, Veteriner Sağlık Teknisyenlerimiz ve teknikerlerimizle sağlık taramalarımızı yapıyoruz. Her yıl düzenli olacak kontrollerle yeni doğanlar kayıt altına alınırken, tedavileri yapılarak doğal yaşamlarına bırakılacaklar.  

HAYVANLARI KORUMA KANUNU MECLİS BAŞKANLIĞI’NA SUNULDU 

AK Partimiz tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan Hayvanları Koruma Kanunu teklifine göre, hayvanlar mal statüsünden çıkarılarak, canlı statüsüne getirilecek. Hayvanların refahını sağlamak amacıyla, hayvanların sahiplerinin borcu yüzünden icralık olması ve mal statüsünden çıkarılıyor. 

Kedi ve köpeklere dijital takip zorunluluğu getirilecek. Sahipli ve sahipsiz hayvan ayrımı ortadan kaldırılacak. Kara ve su sirkleri yasaklanıyor. Petshoplarda kedi, köpek satışının önüne geçiliyor” dedi. 

100 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK 

Projeyle Tokat’ın istihdamına da katkı sağlayacağını belirten Başkan Eroğlu, işinde uzman yaklaşık 100 kişinin de istihdam edileceğini söyledi. 

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; “Projemizle yeni bir iş kapısı daha aralanmış oldu. Yaklaşık 100 kişi bu birlikte görev alacak. Bu arkadaşlarımız, işinde ehliyetli, liyakatli kişilerden oluşacak. Şehrimize, can dostlarımıza hayırlı olmasını diliyor, projede emeği geçen, katkı sunan birlik ortaklarımıza teşekkür ediyorum” dedi.