TOKAT BELEDİYESİ’NDEN 19.21’DE İSTİKLAL MARŞI COŞKUSU

13.03.2021 Haberler

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümü Tokat'ta coşkuyla kutlandı.

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yıl dönümü dolayısıyla Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe yoğun katılım sağlayan Tokatlılar, evlerinin balkonlarından ve pencerelerinden bayraklar açarak İstiklal Marşı'nı hep birlikte söyledi.

Tokat Belediyesi tarafından İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri kapsamında saat:19.21’de şehir merkezinde etkinlik düzenlendi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun sağlık durumu nedeniyle evinden katıldığı etkinlikte Tokat’lılar Belediye Bandosu eşliğinde ve belediye anonsuyla birlikte balkonlarından İstiklal Marşını söylediler.

Tokat Belediyesi tarafından il merkezini temsilen Karşıyaka Mahallesi'nde düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Belediye bandosu marşlar çalarak mahallede mini bir konser verdi. Vatandaşlar, saat 19.21'i gösterdiğinde çocuklarıyla birlikte balkon ve pencerelerden İstiklal Marşı'nı hep bir ağızdan coşkuyla seslendirdi. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından havai fişek gösterisi yapıldı.

Sağlık durumu nedeniyle etkinliğe evinden katılarak, sosyal medya hesaplarından çağrıda bulunan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İstiklal Marşının tek başına bu milletin ruhunu, kahramanlığını yansıttığını söyledi.

Başkan Eroğlu yaptığı videolu paylaşımda; “İstiklal Marşımızda, Anadolu’nun kapılarını açan Alparslan’ın azmi, Haçlı ordularını yerle bir edn Kılıçarslan’ın imanı, Kudüs fatihi Selahaddin-i Eyyübi’nin halis niyeti, İstanbul’u fethederek çağ açıp çağ kapayan Ulu Hakan Fatih Sultan Mehmet Han’ın rüyaları vardır. Bu milletin kahramanlığını anlatmaya tek başına İstiklal Marşı yeter. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın diyem Merhum Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, kahramanlarımızı rahmet ve minnetle yad ediyorum.

Bu anlamlı günde saat:19.21’de düzenlediğimiz etkinliğe katılım sağlayan tüm Tokatlılara, ülkenin değişik bölgelerinden teşekkür mesajlarını ileten hemşehrilerimize teşekkür ediyorum ” dedi.

Program sonrasında coşkulu bir şekilde İstiklal Marşı'nın 100'üncü yılını kutladıklarını ifade eden Tokat Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kelemci, "İstiklal Marşı'nın kabulünün 100'üncü yılı dolayısıyla Tokat Belediyesi olarak halkımız ile birlikte coşkuyla saat 19:21'de İstiklal Marşı'nı okuduk. Etkinliğe katılan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

İstiklal Marşı ruhunu çocuklara aşılamak istediklerini söyleyen Karşıyaka Mahallesi muhtarı Turan Türk, "Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un bizlere emaneti olan İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılını kutluyoruz. Karşıyaka mahallesi olarak balkonlarda yoğun bir heyecan ile çocuklarımıza bunu idrak ettirmeye çalışıyoruz. Ne kadar salgın olsa da inanılmaz bir coşku ve ilgi var. Çocuklarımıza bu ruhu aşılayıp daha uzun yıllara, daha sağlam adımlar atmaları için elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz" diye konuştu.