ŞEYH-İ ŞİRVANİ MEZARLIĞI’NA ANITSAL NAMAZGÂH İNŞAA EDİLİYOR

07.01.2021 Haberler

Tokat’ta eski bir gelenek daha gün yüzüne çıkartılıyor.

Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte cenaze namazları camilerde değil, mezarlık alanlarında kılınmaya başlandı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun talimatları ile vatandaşların mezarlık alanlarında ibadetlerini rahatlıkla yerine getirebilmelerini sağlamak amacıyla mezarlık alanlarına Namazgâh inşaa ediliyor.

İlk olarak Şeyh-i Şirvani Mezarlık alanında yapımına başlanan Namazgâh çalışmalarını teknik ekibiyle birlikte yerinde inceleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, eski bir geleneği daha gün yüzüne çıkarttıklarını belirtti.

Başkan Eroğlu çalışmalarla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Şeyh-i Şirvani Mezarlığımızın yanında defin alanı olarak kullanılmayan ve vatandaşlarımızın cenaze namazlarını kıldıkları alana Namazgâhımızı inşaa ediyoruz.  

Özellikle pandemi süreciyle birlikte cenaze namazları da mezarlıklardaki alanlarda kılınmaya başlandı. Aslında eski bir gelenekte böylece ortaya çıktı. Tokat Belediyesi olarak bizler de mezarlıklarımızdaki boş alanlara Namazgâhlar yapmak suretiyle anıtsal eserlerimizi inşaa ediyoruz.

Şeyh-i Şirvani Mezarlığındaki çalışmamızı dört ay gibi bir sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bundan sonra da anıtsal değeri olan Namazgâhlarımızı inşaa etmeye devam edeceğiz. Gerek Şeyh-i Şirvani Mezarlığımızda gerekse diğer bazı mezarlıklarımızda Namazgâh kısımları varmış ancak bunlar zamanla yıkılmış. Erenler Mezarlığımızda da Namazgâh alanımızı yapacağız. Güzel bir eser olacağına inanıyorum. Burada çalışan mesai arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyor, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.