BAŞKAN EROĞLU: “900 ADIMDA 900 YILLIK TARİH” YENİDEN CANLANIYOR

26.10.2020 Haberler

Tokat’ta tarihi İpek Yolu üzerine yerleştirilen deve figürlerinden oluşan kervan dikkat çekiyor.

Tokat'ta uygarlık kurmuş tüm medeniyetlerin izlerini taşıyan, 9 asır önce kentin tarihi ticaret merkezini oluşturan çarşı turizme kazandırılıyor. Tokat Belediyesi tarafından tarihi Sulusokak çarşısının adeta açık hava müzesine dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Restore çalışmaları kapsamında tarihi sokak, 500 yıllık su havuzları ve kanalları ile süsleniyor. Yapılan çalışmalarda ise deve figürlerinden oluşan kervan dikkat çekiyor. 1400-1500'lü yıllarda deve kervanları ile insanların ticaret yaptığını simgeleyen kervan heykelleri müze binası karşısındaki cadde üzerine yerleştirildi. Bölgeye farklı bir hava katan deve heykelleri şimdiden ilgi çekmeye başladı.

Sulusokak bölgesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Tokat Belediyesi Başkanı Eyüp Eroğlu, Sulusokak Projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; ‘’Tarihi Sulusokak kent meydanındayız, burayı bir açık hava müzesi olarak tarif ediyoruz. Sloganımız 900 adımda 900 yıl olarak tabir ediyoruz. Yani 900 adım atarak 900 yıllık bir tarihi eserleri bir arada görebileceğiniz alan olarak planlıyoruz. Burada tarihi hanları, imalathaneleri, camiler, medreseler, sivil mimari örnekleri ve özelliklerine dair birçok eser görebileceksiniz. Şu gördüğünüz tarihi kent meydanına 19 farklı tarihi eser açılmakta ve 19 eseri bütünleştiren bir meydan olması sebebiyle biz buraya açık hava müzesi diye ifade ediyoruz. Birçok tarihi objeleri bu alanda görebileceksiniz. Bu düzenlemeler tamamlandığında yurdumuzun dört bir +yanından ve yurt dışından tüm ziyaretçileri kentimize davet ediyoruz’’ dedi.

Tokat’ın en eski yerleşim yeri ve ticaret merkezi olan Sulusokak tarihi zenginliklerle dolu. Arasta, Deveciler hanı, Çukur medrese ve tarihi camilerin bulunduğu bu tarihi sokak Tokat Belediyesi tarafından araç trafiğine kapatılarak adeta 900 adımda 900 yıllık tarihi bir görsellik sunmakta. 14 devleti ve birçok beyliği üzerinde barındıran önemli bir Anadolu şehri olan Tokat, tüm bu tarihi potansiyele ilişkin izleri açık hava müzesinde rastlamak ve anı yaşamak için mutlaka görülmesi gereken bir yer olma özelliğine sahip.