BELEDİYE HİZMET ARAÇLARI UYDUDAN TAKİP EDİLİYOR

08.10.2020 Haberler

Tokat Belediyesi bünyesindeki hizmet araçları uydu üzerinden takip diliyor.

Tokat Belediyesi'nce 2019 yılında uygulamaya başlatılan “Araç Takip Sistemi (GPS)” ile 2020 yılı itibariyle 170 aracın kontrollü ve verimli kullanımı sağlanıyor.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hizmet araçlarına monte edilen GPS Sistemi ile sürücü hatalarının azaltılması, yakıt ve zaman tasarrufunda önemli bir aşama kaydettiklerini belirtti.

Başkan Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Belediyemize ait tüm araçlarımızı amaçları doğrultusunda şehrimize daha iyi hizmet yapması için araç takip sistemimizi kurduk. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından 2019 Yılında aktif olarak kullanmaya başladığımız sistemimize 2020 yılı itibariyle tüm araçlarımızı entegre ettik.

Harita üzerinde sahada faaliyet yürüten araçların izlenmesini, denetlenmesini, verimliliğini, takibini hangi şoför tarafından kullanıldığını detaylı raporlama yapan sistemi oluşturduk. Günlük, aylık ve yıllık tüm verilere anında ulaşabiliyoruz. Ayrıca birim müdürlerimiz kendi sorumluluğu altındaki araçları, güzergâhlarını, hareketli ve durma hallerini, il dışı durumlarını cep telefonlarından rahatlıkla takip edebiliyorlar. Ayrıca özel durumlar için alarm sistemi de mevcut.

Sistemimizde araç hızlarının izlenmesi ile sürücüden kaynaklanan kaza ve ihlaller azalırken, yakıt tasarruf kontrolü sağlıyor, araçlara ait ruhsat bilgisi gibi tüm bilgileri sorgulayabiliyoruz. Ayrıca Araç Takip Sistemi Yazılım GPS desteği ile yerel veya uzak alanda aktif ve pasif sorgulama ve izleme, araç konfigürasyonu, hareketli ve durma gibi tüm durum sorgularını gerçekleştirebiliyoruz. Bu sistemle sahadaki verimliliği artırarak beraberinde yakıtta israfın da önüne geçilmesini sağlayacağız” dedi.

Araç Takip Sistemi ile Google, Yandex gibi web harita servisi sağlayıcılarının dışında Tokat Belediyesi’ne ait gerçek zamanlı ve güncel haritalar üzerinden araçlara ait konum ve zaman bilgileri sunucu üzerine aktarılarak, gerekli sorgular ve analizlerin bu sunucularda gerçekleştirildiği sistem yetkilileri tarafından bildirildi.