TARİHİ "SIK DİŞİNİ HELASI" SU ve TEMİZLİK MÜZESİ OLACAK

25.08.2020 Haberler

Sulusokak Çarşısı’nda 15. yüzyılda yapılan son yıllarda ise depo olarak kullanılan tarihi mekanda Tokat Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları başlatıldı. 

Tarihi Sulusokak bölgesinde yer alan Osmanlı döneminden kalma tarihi ‘Sık Dişini Helası’’nın restorasyon çalışmaları tamamlandığında Su ve Temizlik Müzesi olacağı bildirildi.
Sulusokak Çarşısı’nda 15. yüzyılda yapılan son yıllarda ise depo olarak kullanılan tarihi mekanda Tokat Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları başlatıldı.

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınan izinle proje çalışmalarının ardından başlatılan çalışmaları Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu teknik ekibiyle birlikte yerinde inceleyerek müteahhit firma yetkilisinden bilgi aldı.

‘900 adımda 900 yıl’ diye ifade edilen bölgede tarihi canlandırmak için gayretle çalıştıklarını belirten Başkan Eroğlu, tarihi mekânın Su Ve Temizlik Müzesi olarak turizme kazandırılacağını kaydetti.

Selçuklu Veziri Ali Tusi tarafından imar edilen yerin mülkiyetinin Tokat Belediyesine ait olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Sık dişini helası" adıyla bilinen yapı Osmanlı hamamının mimari birimlerinden biri olduğu izlenimini veriyor. Hamamın pandantif geçişli kubbeyle örtülü kare mekânlarından birisi, daha sonraları yapılan içte ahşap paravanlarla hela haline dönüştürülmüştü. Buranın etrafında gece kondu tarzında yoğun bir yapılaşma vardı. İlk etapta biz bu binaları kamulaştırmak suretiyle eserimizin etrafını açtık. Bu eserin ayağa kaldırılması için proje çalışması yapıldı. Projenin, Anıtlar Kurulundan geçmesinin ardından restorasyon çalışmalarımıza başladık. Bu yılsonuna kadar bu eserin restorasyon çalışmalarını bitirerek şehrimizin 13. Müzesi olarak Tokat’ımıza kazandırmış olacağız.” dedi.