TOKAT MERKEZDE İKİ DEV PROJE HAYATA GEÇİYOR

14.11.2019 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gümenek Millet Bahçesi ve Dartaş İçme Suyu Barajı hakkında basın mensuplarına Gümenek bölgesinde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz yıl başlattığı Millet Bahçeleri projesi kapsamında Türkiye’nin sayılı Millet Bahçelerinden birinin Gümenek bölgesinde yapılacağını söyleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gümenek’in 50 yılık ağaçları olan düzlük eşsiz yapısıyla Karadeniz bölgesinde tek olan değerli ve eşsiz güzellikte doğal bir alan olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 71 proje arasına aldıkları Millet Bahçesi projesini ilk önce vekillerle paylaşarak daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiklerini hatırlatarak “2018 yılı Kasım –Aralık aylarında Bakanımızın Tokat ziyaretinde bu fikrimizi ortaya koyduk. Sayın Bakanımız da çok olumlu baktı ve bizzat bu alana gelmek suretiyle projeyi yerinde gördü. Biz de onlardan alığımız enerjiyle hızla projeyi yapmaya başlamıştık. Ardından seçim sonrası yeniden göreve gelmemizle ekiplerimiz, plan-proje müdürlerimiz o müdürlükten sorumlu başkan yardımcımız yaklaşık 2 buçuk aydır yoğun bir şekilde projemizin detaylarını çalıştılar. Bu çalışma devam ederken Bakanlığımıza projenin yapımıyla ilgili bazı taleplerimiz olmuştu. Yaklaşık 20 milyonu bulabilecek bir projeydi. Bakanlığımız bize 5 milyonluk bir hibe vermişti. Geri kalan kısım belediyemizin yapması gereken rakamdı. En son 2 hafta oldu buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum; Yusuf Beyazıt, Özlem Zengin ve Mustafa Aslan kendileri Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ziyaretinde Gümenek Millet Bahçesinden bahsederek projenin tamamının bakanlık uhdesinde yapılması konusunda ricacı oldular. Ve müjdemizi verelim Millet Bahçesi projesinin yapımının tamamını Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kendi uhdesine aldı. Biz bu hafta içerisinde projeyi teslim edeceğiz. Ardından projenin yapımını bakanlık üstlenecek. Yaptıktan sonra da belediyemize devredecek ve Millet Bahçesi olarak işletmiş olacağız. Emeği geçen Bakanımıza ve Milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

TÜRKİYE’NİN SAYILI MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ OLACAK

Millet Bahçesi Projesinin detaylarından da bahseden Başkan Eroğlu, “Aqua Park olacak. 2 bin kişilik tribünü bulunan bir etkinlik alanı oluşturacağız. Örneğin okçuların yağlı güreşçilerin kullandığı, konserlerin yapılacağı veya başka etkinliklerin yapılacağı bir alan olacak. Amfi Tiyatro olacak. İnşallah tiyatrolar oynanır orada. 3 ayrı noktada sosyal tesisler olacak. Ayrı 2 noktada da başka kafeteryalar olacak. Yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Bize tahsis edilen alan 211 dönüm. Gümenek toplamda 290 dönüm. Bütün çevresini dış çevrede 5-6 kilometrelik bir yürüyüş ve bisiklet yolu da ortaya çıkacak. Voleybol, basketbol, halı saha olmak üzere 4 spor sahamız olacak. Kamelyalarımız olacak. Gelen insanlar piknik yapabilecek. Safari Parkı, Su Sporları iskelesi, masal kahramanları parkımız olacak. Fotoğraf yolu olacak. Irmakta da bir çalışma yapacağız. Kanal Tokat’a benzer şekilde kayıkların yüzeceği iskelelerin olduğu köprülerle geçişlerin olacağı bir yer olacak.

YEŞİL KORUNACAK

Yeşili korumak ve çoğaltmak çok önemli. Bütün mevcut ağaçları koruyacağız. Bunun altını çizmek istiyorum. Bunun yanı sıra arkadaşlarımız yerlerini belirledi; bin 500 vasıflı yeni ağaç dikeceğiz ve yeşili çoğaltacağız. Kullanacağımız malzemelerin doğal olmasına gayret ediyoruz. Doğal taş ve ahşap kullanacağız. Işıklandırma da geceleri son derece aydınlık olacak. Güvenlik görevlilerimiz olacak. İnsanlar rahatlıkla gece gündüz buradan faydalanabilecekler. Güvenlik önlemlerini alacağız.  Şehirle iç içe güzel bir Millet Bahçesi olacak Türkiye’nin sayılı Millet Bahçelerinden biri olacağına can-ı gönülden inanıyorum” dedi.

İŞLETMESİ TOKAT BELEDİYESİNE AİT

Başkan Eroğlu, işletmesinin Tokat Belediyesine ait olacağı Gümenek Millet Bahçesinin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

DARTAŞ İÇME SUYU BARAJI 2020 YILINDA HIZLA BAŞLAYACAK

İçme Suyu Barajı ile ilgili de açıklama yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, içme suyu noktasında 25 yıldır Tokat’ta Baraj noktasında girişimler ve projenin takibi olmuştur. Sağolsun bizden önceki belediye başkanları da birçok defa çalışmalar yapmış. En son 2016 yılında bir protokol yapmıştık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ki şuanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı.. Bu protokol kapsamında Tokat’ın Dartaş Barajı ile ilgili belediye olarak; ‘biz bu içme suyunu istiyoruz’ demiştik. Şuan gelinen noktada bu proje her anlamda bitti. ÇED raporları, alan tespiti, rantabl olup olmadığı, nasıl bir içme suyu barajı olacağı çalışıldı. Ve 7-8 ay önce her şeyi bitti. Yatırım programına alınması gerekiyordu. Bunun da müjdesini verelim. Değerli vekillerimize teşekkür ediyorum. Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yapımıyla alakalı yatırım programına alınması gerçekleşti. İnşallah 2020 yılında ihalesi yapılır ve baraj çalışması hızla başlayacak.

TOKAT’IN İÇME SUYU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Tokat’ın içme suyunu kaynak suları ile yani sondaj yaparak sağlıyoruz. Şuan 14 noktada yaptığımız sondajlar sonucu oluşturduğumuz içme suyu depolarından şebekeye veriyoruz. Bu bize masraflı oluyor. Her ay 700 bin lira gibi bir rakam sadece içme suyu tedariki için elektrik faturası ödüyoruz. Ayrıca Tokat’ın doğa yapısından kaynaklı suda kireç var. Dartaş Mehmet Karaca Barajı sayesinde kireçsiz, sağlıklı su ile yer altından sondajla çıkardığımız suları bertaraf ederek cazibeli doğal suyu Tokat’a vermiş olacağız. Her yıl 10 milyon metreküp civarında içme su tüketiyoruz. Barajımızın kapasitesi ise 18 milyon metreküp olacak. Neredeyse 2 katı. Bu şu anlama geliyor30-40 yıl bu su Tokat’a yeter. Tokat’ın nüfusu 300 bine çıksa bile bu su yetecek.  Diğer taraftan suyumuz 1897 kilometrekarelik alanda konuşlanacak. Yukarı Gökçe ve Tahtoba köyü arasında Dartaş mevkine yapılacak. Barajımızın yüksekliği 65 metre olacak. Dolu savak dediğimizi uygulama 210 metre uzunluğa sahip olacak. Dilersek elektrik üretme imkânımız da olacak. Sulama da kullanılmayacak sadece içme suyu olarak kullanılacak. Tahminen 2019 fiyatlarıyla 40-45 Milyon gibi bir maliyeti var. Bu projede çok önemli. Hayırlı uğurlu olsun.

BAŞKAN EROĞLU TOKAT MİLLETVEKİLLERİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Tokat AK Parti Milletvekillerimizin gayretleri ile Gümenek Millet Bahçesi ve Dartaş İçme Suyu Barajı yapım işleri merkezi bütçe ile yapılacak. Yaklaşık 40-45 Milyon TL’ye mal olacak Dartaş İçme Suyu Barajı ve 25-30 Milyon TL’ye mal olacak Gümenek Millet Bahçesinin yapımının 2020 bütçesine alınmasını sağlayan milletvekillerimize tüm Tokatlı hemşerilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Tokat’ın 22 mahallesinde 3 ay boyunca geziler yaptık. Amacımız şehri ortak akılla yöneteceğiz. Bu doğrultuda 2020 yılı bizim hizmet yılımız. Mahallelerde halka ne istiyorsunuz diye soruyoruz. Bizde de bazı notlar var. 1 ayda kalan 20 mahallemizi de gezip 2020 programını yapıp hangi mahallemize ne yapacağımızı planlayacağız” dedi.

Beysokağı, Halit Sokak Sağlıklaştırma Restorasyon çalışmalarının da sürdüğünü hatırlatan Başkan Eroğlu, 2020 yılının sözlerini tuttukları projelerin hayata geçirildiği bir yıl olacağını söyledi.

Açıklamanın ardından Başkan Eroğlu, basın mensupları ve ekibiyle birlikte Gümenek bölgesinde incelemelerde bulundular.