KALEDİBİ’NDE ÖNCE ÖNLEM, SONRA DÖNÜŞÜM

25.10.2019 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, mahalle buluşmalarına devam ediyor.

Cami-i Kebir ve Seyitnecmettin Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Başkan Eroğlu, bölgede yapılması planlanan Kentsel Dönüşüm çalışmaları hakkında mahalle sakinleriyle görüştü.

Tokat’ın tarihi geçmişini içinde barındıran bu bölgede öncelikle Tokat Kalesinden gelebilecek tehlikeleri bertaraf etmenin gerektiğini vurgulayan Başkan Eroğlu, Kentsel Dönüşüm için yapılacakları adım adım anlattı.

BİZDE ‘SEÇİM DÖNEMİ’ DEĞİL, ‘GÖNÜL DÖNEMİ’ VARDIR

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; “

Bizim belediyecilik anlayışımızda “seçim dönemi” değil, “gönül dönemi” vardır. Bu anlayışla vatandaşlarımızı mahallelerinde ziyaret ediyor, selam verip selam alıyoruz. Bugün de Cami-i Kebir ve Seyitnecmettin Mahallesi sakinlerimizle bir araya gelerek, Kentsel Dönüşüm çalışmalarımızı anlattık. Tüm mahallelerimizi ziyaret ederek halkımızla hemhal olacağız. Çünkü gönüller yapmaya ahdimiz var. Yolumuz uzun, bize verdiğiniz emanet ağır, hedefimiz ise çok büyük.

Her zaman daha iyiyi, daha güzeli yapmanın gayreti içerisindeyiz. Şehrimizin ve mahallelerimizin nelere ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Halkımızla görüş alışverişinde bulunarak, halkımıza sorarak yapmak istiyoruz. Mahallede yaşayan insanlarımızın istemediği bir şeyi asla yapmayacağız. Muhtarlarımızla her zaman görüşüyoruz ancak vatandaşlarımızla birebir yüz yüze görüşmek bizim istediğimiz en önemli şeylerden biri.

Tokat’ın doğduğu bir mahalle, şehir bu bölgeden doğarak büyümüş ve Tokat’ın en eski bölgesidir. 900 Adımda 900 yıllık eserleri içinde barındıran bir bölge. Ecdadımız bu bölgelerde yaşamış ve şehrin diğer kısımlarına dağılmışlar. Sadece Tokat’ın değil, Osmanlı’nın da en canlı bölgelerinden biri.

2013 Yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye’de bir çalışma başlatmıştı. Kentsel dönüşüm yapılabilecek tehlike arz eden veya tarihi alanlar var ise bu tip bölgeleri Bakanlık olarak yapacağını belirtmişti. O dönemki Valimiz, Belediye Başkanımız ve Çevre Şehircilik İl Müdürümüz bu bölgeyi tespit etmişler ve Bakanlığa müracaatta bulunmuşlardı. Sonrasında Bakanlığımız tarafından 2013 yılında bu bölge “Kentsel Dönüşüm ve Kentsel Risk Alanı” ilan edildi ve Bakanlığımız tarafından çalışma alanı haline geldi.

KALEDİBİ RİSK ALANINDA BAKANLIK KAYNAK AKTARIMI BEKLENİYOR

Geçen 5 yıllık zaman zarfında bir türlü mesafe kat edilemedi. 2018 Yılı Şubat ayında Bakanımız Mehmet Özhaseki beyle bu bölgede inceleme yaptık. Belediye olarak bizim işin içine girmemizi istedi ve hemen toplantılarımıza başladık. Bakanlık bizden kaleden düşebilecek taş ve kayalara karşı önlem alınması istendi.

MİLLETVEKİLLERİMİZ 15 MİLYONLUK KAYNAK İÇİN AFAD İLE GÖRÜŞTÜ

Afad İl Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Tokat Milletvekillerimiz de Afad ile kaynak noktasında görüşme yaptılar. Afad bölgeyle ilgili raporu hazırladı ve yaklaşık 15 Milyon gibi bir harcama yaparak engel duvarları ve tel örgülerle bertaraf edilebilirliğine dair rapor sundular bize.

Bu işlemler devam ederken Bakanlığımız bizlere arazi ve arsa sunarak, vatandaşlarımız para mı, arsa mı veya yerinde daire mi istiyorlar ona göre çalışma yapmamız istendi. Bizlere iki tane arsa sunuldu. Bunlardan biri Toki’nin olduğu bölgede, diğeri ise eski Doğum Hastanesi’nin olduğu bölge. Buralarda yapılacak dairelerle ilgili sizlerle para, arsa ve konut noktasında görüşmelerimizi yapıyoruz.

ÖNCE ÖNLEM SONRA DÖNÜŞÜM

Bakanlığımız tarafından kale bölgesini korumayı amaçlı para aktarılmasını bekliyoruz. İçişleri Bakanlığımız tarafından bu para gönderildikten sonra hızlı bir şekilde çalışmaları başlatacağız. Bakanlık tarafından alınan kararda bu bölge riskli alan ilan edildiği için şuan inşaat yapılamıyor. Öncelikle Kale’deki önlemleri alacağız ve riskli bölgeden çıkartılarak güvenli bölge haline getirip kentsel dönüşümü başlatacağız.” dedi.

Daha sonra Mahalle Muhtarları ve teknik ekibiyle birlikte bölgede inceleme yaparak, gerekli talimatlarını Birim Müdürlerine iletti.

Alipaşa Mahallesi sakinleriyle belediye sosyal tesislerinde bir araya gelen Başkan Eroğlu, toplantıya katılım sağlayan herkese teşekkür ederek; “Bizler yaşadığımız şehre, Tokat'ımıza aşık insanlarız. Sevdamız büyük, bunun için durmadan yorulmadan siz değerli hemşehrilerimize bir araya gelmenin, sizlere hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.