ŞEYH MEKNUN ZAVİYESİ İLE İLGİLİ BASIN BİLGİLENDİRMESİ


Son günlerde iyi niyetten uzak, tamamen Belediyemizin çalışmalarını karalama amaçlı doğru olmayan, kaynağından araştırılmamış haberlerin yayınlandığını görmekteyiz. Halkımızın doğru bilgilendirilmesi amacıyla Tokat Belediyesi olarak bugüne kadar basınımıza daima doğru bilgi akışını sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.

Son günlerde çeşitli basınımızın çeşitli mecralarında Şeyh Meknun Zaviyesinin kafe olarak kullanılacağı yönünde çıkan haberlerin hiçbir gerçeği yansıtmadığını görmekteyiz.

Tokat Belediyesi olarak halkımızın milli, manevi değerlerini hep öncelledik, bundan sonra da öncellemeye devam edeceğiz.

Yeşilırmak kenarında 13. YY.’da Mesud Bin Keykavus tarafından inşa edildiği düşünülen zaviye yıkık halde iken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü nezaretinde Belediyemiz tarafından 2018 yılı içerisinde restore edilerek bugün ki görünümüne kavuşturuldu.

1904 Yılında tarihi Hıdırlık Köprüsü’nün tamiratı sırasında yıkık haldeki zaviyeye ait taşlar köprü onarımında kullanılmıştır. Zaviye 1976 ve 1982 yıllarında onarım görmüş olup, kitabesi bulunmayan tarihi yapının 1930’lu yıllarda görülen kitabesinde zaviye olarak kullanıldığı biliniyor.

Zaviyenin de içerisinde yer aldığı Yeşilırmak kenarındaki Kanal Tokat Projesi sadece Tokat şehrine değil, bölge insanının tamamına hitap etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın tüm Türkiye’de kültürel hayatımıza katkı vermesi amacıyla projelerinden biri olan “Millet Kıraathanesi” düşüncesi bu tarihi alanda uygulamaya konulmuş olup, İç kısmı kütüphane ve kültürel sohbetler için dizayn edilerek bu amaçla da kullanılmaktadır. Yapılan bu uygulama Tokat halkı tarafından da memnuniyetle karşılanmıştır.

Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait Şeyh Meknun Zaviyesi manevi şahsiyetine uygun restore edilerek kullanılmaktadır. Halkımızın doğru olmayan haberlere itibar etmemesi önemle rica olunur.

Tokat Belediye Başkanlığı

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü