GAZİOSMANPAŞA PLEVNE MÜZE EVİ

28.12.2018 Projeler

Tokat denilince ilk akla gelen şahsiyet Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşamızdır. 

Tokatlılar olarak Gazi Osman Paşa’nın torunu olmaktan onur duyuyoruz. Paşanın manevi şahsiyetini yaşatmak ve gelecek kuşaklara tarihi misyonunu taşımak amacıylaDevegörmez Mahallesi'nde Atatürk Evi'nin yanındaki tarihi konak restore edilerek, Gazi Osman Paşa Plevne Müze Evi olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Müzede Gazi Osman Paşa ile II. Abdulhamit'in balmumu heykelinin yanı sıra Osmanlı askeri üniformaları ve dönem kıyafetleri, Gazi Osman Paşa'nın aldığı nişan ve madalyalar ile Plevne savunmasını temsili olarak gösteren minyatür maket askerler yer alıyor.

2015-2018 Yılları arasında 33.492 kişi Gaziosmanpaşa Plevne Müze Evini ziyaret emiştir.

Tokat şehrinin her bir köşesi Gazi Osman Paşa ve Plevne ismi ile bezenmiştir. Üniversitemizden, lise, ortaokul, ilkokul, cadde ve sokaklarımızda bu isimler yaşamaktadır.

Tarihini bilmeyen nesiller geleceğine yön veremez. Gençlerimize ve çocuklarımıza ecdadımızı öğretmeyi kendimize vazife edindik. Gazi Osman Paşanın hayatına dikkat çekmek amacıyla TRT 1 de Payitaht Abdülhamit dizisinde paşayı canlandıran Aydın Sigalı’yı Tokat’ta öğrencilerle buluşturduk.