TOKAT BELEDİYE İTFAİYESİ HER ZAMAN GÖREVE HAZIR

08.11.2016 Haberler

Belediyelerin hiç şüphesiz en önemli birimlerinden birisi İtfaiye Müdürlükleri olurken, günün 24 saatinde görevi başında olan itfaiye ekipleri olası bir doğal afette can ve mal kurtarma görevleri üstleniyor.

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli de bu önemli görevlerini özveriyle sürdürüyor. Her yeni güne itfaiye araçlarının ve yangın sırasında kullanılacak araç gereçlerin bakımını yaparak başlayan itfaiye ekipleri olası bir yangına müdahale için her zaman hazırlıklı duruma geliyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun göreve başlamasıyla birlikte belediye tarihindeki en son teknoloji ürünü ekipmanlarıyla yangınlara karşı mücadeleye her daim hazır kıta bekleyen Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri gece gündüz demeden olabilecek her türlü felakette kurtarma çalışmaları için her zaman göreve hazır olarak mesai yapıyor.

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından 2016 yılında 49 ev yangını, 21 iş yeri yangını, 12 çatı yangını, 17 baca yangını, 5 orman yangını, 20 elektrik ve gaz yangını, 33 araç yangını, 236 anız ve çöp yangını olmak üzere 11 ayda toplam 393 yangına müdahile edildi. 

İtfaiye Müdürlüğü’nden Lodos Uyarısı

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte soba, şofben, baca zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemler konusunda uyardı.

Güneybatıdan esen bir rüzgar olan “Lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğini ve zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabileceği kaydedildi.

Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürü Sebati Demirci, Lodos’un etkisini gösterdiği durumlarda çok dikkatli olunması gerektiğini belirterek; “Lodos esintilerinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak suretle söndürülmelidir. Bina yanlarında ve çatı saçak altlarında yürümemeye ve durmamaya özen gösterilmelidir. Kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 no’ lu telefondan Elektrik Arıza Servisine bildirilmelidir. Çökme ve yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no’lu telefondan İtfaiye aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no’lu Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Doğalgaz şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no’lu telefondan Doğal gaz Arıza Servisi aranmalıdır” şeklinde konuştu.