TOKAT'IN 25 YIL ÇÖP DEPOLAMA SORUNU KALMAYACAK

04.10.2021 Haberler

Tokat, Turhal, Zile ve Pazar Katı Atık Yönetim Birliği tarafından Kuşoturağı bölgesinde faaliyetine devam eden Katı Atık Depolama Tesisi’nde yeni Lot inşaat çalışması devam ediyor.

Katı Atık Birliği ve Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yeni depolama alanı olarak kullanılacak olan alanda (Lot Bölgesi) çalışmaları yerinde inceledi.

Tokat’ın yaklaşık 20-25 yıllık daha çöp sorununu ortadan kaldıracak olan Lot çalışmasıyla ilgili açıklama yapan Başkan Eroğlu, çevreye duyarlı bir belediye olmanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 1 yıllık sürede yapımı tamamlanacak olan Lot çalışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yaklaşık 8 yıldır, Tokat, Turhal, Pazar ve Zile ilçelerimizin çöpleri, katı atıkları bu bölgede toplanıyor. Birinci Lot bölgesinde birkaç yıla kadar depolama çalışmaları tamamlanarak lot görevini tamamlamış olacak. Yaklaşık 9 aydır devam ettirdiğimiz inşaat ile yeni bir Lot alanı oluşturuyoruz. Yeni yaptığımız depolama alanı (Lot) şehrimizin 20-25 yıllık katı atığını depolayacak. 137 Bin metrekarelik alanda 2. Lot çalışmamız devam ediyor ve 3 Milyon Metreküp çöp bu alanda depolanacak. Bu çalışmamızın maliyeti yaklaşık 22 Milyon TL civarında. Bu çalışma ile inşallah 1 yıllık bir zaman zarfında çöplerimizin döküleceği bu alanı tamamlamış olacağız.

ÇEVREYE DUYARLI BİR BELEDİYEYİZ

Çevre dostu olan, çevreye önem veren, her daim ‘Temiz Şehir Tokat’ sloganıyla hareket eden bir belediyeyiz. Daha önce yaptığımız çalışma ile eski vahşi çöp alanını rehabilite ederek, Lavanta Bahçesine dönüştürdük. Yine aynı şekilde Atık Su Artıma Tesisimiz faaliyetine kesintisiz devam ediyor. Atık Su Arıtma Tesisimizden çıkan çamurları yeni bir tesis inşa ederek elektrik üretiyoruz.

Katı Atık Depolama Tesisimizde çöpleri ayrıştırıyor, sıkıştırıyor ve yine elektrik üretimi sağlıyor, çevremizi temiz tutuyor. Bir günde sadece Tokat Merkezimizden 170 Ton çöp ve ilçelerimizden gelen yaklaşık 300 Tondan fazla çöp her gün bu alana dökülmekte, ayrıştırılarak depolanmaktadır. Çok kısa sürede yeni Lot çalışmamız tamamlandığında yine 20-25 yıllık bir çöp sorununu ortadan kaldırmış olacağız. ‘Temiz Şehir Tokat’ sloganıyla tüm çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirmeye, Tokat için çalışmaya devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür eder, Tokat’ımıza hayırlı olmasını dilerim.”

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu beraberindeki AK Parti Tokat İl Başkanı Dt. Cüneyt Aldemir, Turhal Belediye Başkanı İlker Bekler ve heyetiyle birlikte Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi’ni de ziyaret ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.