TOKAT BELEDİYESİ HIDIRLIK SOSYAL TESİSİ AÇILDI

02.11.2019 Haberler

Yapımına 2 yıl önce başlanılan Hıdırlık Sosyal Tesisi hizmet vermeye başladı.

Tokat Belediyesi tarafından yaklaşık iki yıl önce Kanal Tokat kenarında yapımına başlanılan Hıdırlık Sosyal Tesisi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Nadir Alpaslan, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri ve halkın katılımıyla açılışı yapıldı.

Açılış programında konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Sosyal Tesisin tamamen el işçiliği ile yapıldığını belirterek, emektar ustalara teşekkür etti.

Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “Şehrimize son derece güzide bir mekânı, tesisi kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 1700’lü yıllarda Tokat Bağ evinden esinlenerek yapımına 2 yıl önce başladığımız ve yaklaşık 1400 m2’lik bir alanda bir büyük salonu, bir küçük salonu ve açık alanları mevcut Hıdırlık Sosyal Tesisimizi Tokatlı hemşerilerimizin hizmetine başladı. Bütün kullanılan malzemeler ve inşaat teknikleri eski usulle ve bu işi halen devam ettiren ustalarımız tarafından yapıldı. Bağdadi çıtalar, kerpiçle örülen duvarlarımız ve el emeği göz nuru olan işlemeler mevcuttur. Hiçbir yerinde fabrikasyon bir işlem kullanılmadan el işçiliğiyle yapımı tamamlandı. Bu güzel eseri bizlerle paylaşıp bunun yapılması için ön ayak olan Hasan Erdem’e teşekkür ederim. Aynı şekilde bütün ahşap işçiliğini üstlenerek gece gündüz yoğun gayret sarf eden Nizamettin, Cüneyt ve Ali ustalarımıza teşekkür ederim.

TOKAT’IN DEĞERLERİNİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ

Tokat’ın değerlerini ortaya çıkarmak için Bakan Yardımcımızla çok önemli toplantılar yaptık. Bu şehrin birkaç tane ilerleyebileceği noktası var ki bunlardan biri de tarihi ve kültürüdür. Bey Sokağı, Bey Hamam Sokağında daha nice nice eserler gün yüzüne çıkıyor. Kale’nin restorasyonu devam ediyor, Sulusokak’ta yapılması gereken işlemler var. İnşallah bunlar tamamlandığında Sulusokak bölgesini açık hava müzesi haline getireceğiz. Açılış programımıza katılım sağlayan herkese teşekkür eder, Hıdırlık Sosyal Tesisimizin hayırlara vesile olmasını dilerim. Tüm halkımızı doğa ile iç içe Kanal Tokat kenarındaki bu güzide tesisimize bekliyoruz” dedi.

Başkan Eroğlu’nun konuşmasından konuşma yapan Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bu güzel nadide eserin Tokat’a kazandırılmasını sağlayan Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bazı insanlar vardır sadece sözleri ve ifadeleri ile hayat bulurlar. Bazı insanlar ise aksiyonlarıyla anılırlar. Aksiyonla hareket edenler kültür sanat insanlarıdır. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Nadir Alpaslan beyi bu özellikleri ile tanıdım. Allah ondan razı olsun. Tokat İstanbul’dan en fazla tarihi esere sahip olan bir şehrimiz. Malazgirt’ten iki yıl sonra Alparslan’ın en önemli komutanı tarafından feth edilmiş bir şehir. Hanlarıyla, Hamamlarıyla, konaklarıyla bir tarih ve kültür şehri. Bunların bir kısmı su yüzüne çıktı ama halen sıkıntılarımız var. Bunların fonksiyonlaştırılması noktasında eksikliklerimiz var.

TOKAT’TA PROJELERİN TAMAMI DEVAM EDİYOR

Tokat’ı bir Antalya yapamayız ama bir Paris yapabiliriz. Bacasız fabrika turizm noktasında Tokat önümüzdeki 10 yılın en önemli şehirlerinden biri olacak. Özellikle Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı iletiyorum. Türkiye genelinde %70’i tamamlanmamış işler durdurulurken Tokat’ta hiç başlanmış projelerin tamamı devam etti. Havaalanı devam ediyor, şeker pancarı fabrikası devam ediyor, Çamlıbel’e yapılacak tünel yapımı devam ediyor. Turhal-Tokat tren yolu için çalışmalarımız devam ediyor. Zinav Gölünü, Kaz Gölünü ve Ballıca Mağarasıyla beraber bütün konseptin hayali içerisindeyiz. Sayın Bakan Yardımcımızın talimatları ile kazılar 12 ay boyunca devam edecek. Tokat Kalesi ile ilgili çalışmalarımız için talimatlarını verdiler. Bugün çok heyecanlıyız, Bakan Yardımcımıza teşekkür ediyorum.

GÜMENEK MİLLET PARKI’NIN YAPIMINA BAŞLANIYOR

Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın iradesiyle girilmeyecek yerlere girildi. Amerika’nın kendilerinin iş güdümüyle bir pkk devleti oluşturulmasına dur denildi. Halen dünyada bunun kaygıları çekiliyor. Tokat Milletvekillerimizle beraber Şehircilik Bakanımızı ziyaret ettik. Gümenek’te Millet Parkı yapılmasının startı verildi.

Devlet Su İşleri Müdürlüğümüze Dartaş Barajı’nın yapımıyla ilgili talimat verildi ve inşallah Tokatlılar oradaki içme suyuna kavuşacak.

TOKAT’I TURİZM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Bütün kurum ve kuruluşlarımızla gayret içerisinde olacağız. Siyasi Partilerimizle Tokat’ı merkez haline getireceğiz. Tokat-Amasya ve Çorum’u bir turizm aksı halinde değerlendirmek için gereken gayreti göstereceğiz. Burada önemli olan hadise bu kültürü gelecek nesillere ulaştıracağız. Yine burada yapımı tamamlanan tesisimizin ne kadar zor yapıldığını biliyorum. Hasan beyi, ustalarımızı ve özellikle Belediye Başkanımızı tebrik ediyor, Tokat’a hayırlı olmasını diliyorum.”

Tokat Valisi Sayın Dr. Ozan Balcı ise tesisin Tokat’a hayırlı olmasını dileyerek Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na ve yapımında emeği geçen ustalara teşekkür etti. Tokat’ın ihyası için yorulmadan, gayretle çalışacaklarını belirten Vali Balcı, programa katılmak için Tokat’a teşrif eden Bakan Yardımcısı ve eşine teşekkür etti.

Türkiye'nin 30 milyar dolar civarında olan turizm gelirini 2023 yılında 65 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Alparslan, Tokat’ın en önemli kültür ve medeniyet şehirlerinden biri olduğunu söyleyerek, bu paydan faydalanması için çalışmaların başlatılacağını belirtti.

Bakan Yardımcısı Alpaslan yaptığı konuşmada; “Tarih, kültür ve medeniyet şehri Tokat’ımızda bulunmaktan mutluyuz. Tokat insanlık tarihinin başladığı günlerden itibaren bir medeniyet kurmuş bunun üzerine her türlü eseri inşa etmiş çok önemli bir merkez. Tokat çok daha büyük imkânları hak ediyor. Bu kültürü, tarihi, turizmi ön plana çıkarmak için her türlü çalışmayı Bakanlık olarak yapacağız. Sayın Av. Yusuf Beyazıt, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Türkiye genelinde çok büyük çalışmalara imza attılar. Tokat en fazla tarihi eseri barındıran şehirlerden biri. Bu eserlerin gelecek nesillere aktarılması için çok güzel çalışmalar yapıldı. Tokat’taki bu eserleri daha üst noktalara taşımak için bundan sonra daha çok gayret edeceğiz. Türkiye’nin turizm gelirlerini artırmak için 2023 yılında 65 Milyar Dolara çıkarmanın stratejilerini oluşturduk. Ülkemizin refahı huzuru için turizm gelirlerimizi bu üst noktalara çıkarmayı hedefledik. Bu hedefimiz doğrultusunda Tokat’ta özel çalışmalara imza atacağız ve Tokat bu turizm gelirlerinden üzerine düşen payı alacaktır inşallah. Tokatımızın hem yurt içinden hem de yurt dışından turist almasını sağlayacağız. Tokat Kalesi başta olmak üzere şehir merkezindeki birçok eserin restorasyonunu birlikte gerçekleştireceğiz. Bu evrensel değerlerin gelecek nesillere ulaşmasını sağlayacağız. Belediye Başkanımıza bu güzel eserler ve yapacağı güzel projeler için teşekkür ediyor, Tokat’ımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Konuşmaların ardından Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin yaptığı dua ile kurdele kesimi yapılarak Hıdırlık Sosyal Tesisinin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış sonrasında Başkan Eroğlu ve beraberindekiler tesisi gezerek hatıra fotoğrafı çekindiler.