BAŞKAN EROĞLU; “GÜÇLÜ BASIN, GÜÇLÜ ŞEHİR DEMEKTİR”

21.01.2019 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Gazetecilerle sabah kahvaltısında buluşan Başkan Eroğlu, Tokat’ta görev yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Programda konuşma yapan Başkan Eroğlu gazetecilik mesleğinin zor bir iş olduğunu belirterek; “ İşlerinde büyük emekler veren, şehrimizde büyük güzellikler oluşturan gazeteci kardeşlerimin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. Bu noktadan ben, hepinize teşekkür ediyorum. Zira şehrimizde ne kadar güçlü basınımız olursa şehir de o kadar güçlü olur.Güçlü basın güçlü şehir demektir. Biz de hamdolsun basınımızla her daim gurur duyuyoruz. Güçlü ve bir o kadar şehrini seven, birlik ve berberlik anlamında da elinden gelen çabayı sarf eden siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da sağlıkla, sıhhatle, güzelliklerle yıllar geçirmenizi temenni ediyorum. Gazetecilik zor bir meslektir. Gecesi gündüzü olmaz. Bir tarafıyla kamu işidir. Sizlerin verdiği haberler insanlarımızın doğru bilgiye ulaşmasını sağlıyor. Onun için bu mesleğin kamu yönü ve gece gündüz demeden canla başla çalışmanız takdire şayandır. Allah sizlere sağlık ve sıhhat versin diyorum” dedi.

“61 PROJENİN SÖZÜNÜ VERDİK 90 PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Başkan Eroğlu, geride kalan 5 yıllık görev süresini de kısaca değerlendirerek 5 yılda 90 proje yaptıklarını vurguladı.

Eroğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü; “ Ben kısa da olsa geride bıraktığımız 5 yılı değerlendirmek isterim. Biz bu göreve geldiğimiz ilk günden itibaren iki husus çok önemsemiştik. Birisi insan ve insana değer vermek, insanı önemsemek, insanlarla dertleşmek ve her daim insanımızın yanında olmak. Bu bizim en önemli şiarımızdan birisiydi. Mümkün olduğunca buna özen göstermeye çalıştım. İnsanlarımızın tavsiyelerini, fikirlerini hep dinledik. İnanın o tavsiyeler, fikirler bize hep yol gösterdi ve biz kazandık, Tokat kazandı. Allah izin verirse inşallah yine bu anlayışla önümüzdeki süreçte de böyle devam edeceğiz. Bizim için ikinci önemli mevzu hizmet etmekti, ortaya eser koymaktı, şehrin problemlerini çözmekti. Problemleri çözerken bir yandan da şehre bir vizyon kazandırmak bizim arzumuzdu. Bu noktada da elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bir şeyler yapmanın gayreti içerisinde olduk. Geçtiğimiz günlerde arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. biliyorsunuz göreve gelmeden önce Tokat için 61 proje sözü vermiştik. Değerlendirmemiz sonucunda 90 adet projeyi hayata geçirdiğimizi gördük. 61 demişiz 90 yapmışız hamdolsun. İnşallah önümüzdeki süreçlerle de bu şehre neler yapabileceğimizi ortaya koyacağız”

“NEGATİF SÖYLEMLERDEN KAÇINILMALI”

Toplantıda Tokat’ın 4 yıllık verilerini de paylaşan Başkan Eroğlu; “Sizlerle bazı verileri de paylaşmak istiyorum. Ayrıca bunu, bazı yanlış algıları da bertaraf etmek için yapmak istiyorum. Bazen sahada gezerken insanlardan şöyle cümleler duyuyoruz; ‘bu Tokat’tan bir şey olmaz. Şehir göç veriyor. Şehir güç kaybediyor.’ Bunlar belki iyi niyetle söyleniyor. Ben de bu cümlelere karşılık bazı verileri paylaşmak istiyorum. Bu şehir her şeyin en iyisini, en güzelini hak ediyor. Bu şehrin insanı hizmetin en iyisine layık. Onun için bize düşen görev şehrimizi büyütmek, kalkındırmak, güzelleştirmek, evlatlarımıza güzel bir şehir bırakmak. Bu sebeple de bu verileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben göreve geldiğim andan itibaren yaptığımız işleri anlatmak istiyorum ama bizden önce de şehrimize çok güzel işler yapan belediye başkanlarımız oldu, milletvekilleri oldu, valiler oldu, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları oldu. Herkes elinden geldiğince, gücü yettiğince bu şehir için çalıştı. Bu bir bayrak yarışı. Biz de 2014 Nisan’ında bu görevi devraldık. O günden bugüne kadar şehrimizde bir şeyler yapmak için gayret ettik. Tokat’ın her yıl 5 bin artan bir nüfusu var. Her yıl 5 bin artan bir nüfusa sahibiz. Bu bir gelişmişlik endeksi değil midir ? Biz ne kadar pozitif ve olumlu bir dil kullanırsak toplumda da bu gelişmeler daha çok yer bulacak. Çünkü mesele Tokat. Mesele asla particilik, adamcılık, ben yaptımcılık değildi. Mesele şehrimizdir. O nedenle şehrimizle ilgili konularda cömert davranıp, verileri insanlarımızla paylaşıp, bu konularla ilgili negatif dili insanlarımıza kullandırtmamamız gerekiyor. Tüm toplum olarak negatif dilden ayrılmalıyız. Ümidimizi muhafaza edip şehrin geleceğine odaklanmalıyız” diye konuştu.

“4 YILDA 11 BİN 370 KONUTA RUHSAT VERİLDİ”

Başkan Eroğlu, son 4 yılda Tokat’ta ruhsat verilen konut ve iş yerlerinin sayılarını da açıkladı.

“Tokat geriye gitmiyor, güçleniyor” diyen Başkan Eroğlu; “Ayrıca 2014’ten bu yana Tokat Belediyesi olarak 11 bin 370 konuta ruhsat vermişiz. Bu şehirde 11 bin 370 adet konut üretilmiş. Diğer taraftan bir başka veri de iş yerleriyle ilgili. Son 4 yılda bin 90 adet iş yeri ruhsatı vermişiz. Ardından 7-8 tane fabrika açılmış ve bu fabrikalarda 3 bin 500 ile 4 bin arası insanımız çalışmaya başlamış. Yani şehrimiz söylendiği gibi güç kaybetmiyor. Tokat, iyiye gidiyor, daha güzele ulaşıyor ve inşallah her şey çok daha güzel olacak. Hep birlikte bu şehri daha iyi yerlere getireceğiz. Ben inanıyorum ki bu şehrin geleceği parlak. Bizden sonraki nesillere daha iyi bir Tokat bırakacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

“İSTİHDAM SORUNUNU ÇÖZMEYE YÖNELİK ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Başkan Eroğlu vatandaşlardan istihdam konusunda çok fazla talep geldiğini vurgulayarak şunları söyledi; “Siyaset gerçeklikler üzerine kuruludur. Ben de bu şehirde belli bir yerde görev yapan bir insanım. Ben şehrimizin sorunlarına her daim kulak kesiliyorum. Vatandaşlarımızla sohbet ettiğimizde özellikle belli konular önümüze geliyor. Bunların bir kısmı belediyecilikle ilgili, bir kısmı ile genel olarak şehirle ilgili konular. Örneğin istihdam, işsizliğin azalması, yeni iş sahalarının oluşturulması gibi konuların toplumumuzda birçok insanın önümüze koyduğu konulardan birisi. Bu mevzuda hükümetimiz, milletvekillerimiz, partilerimiz ve partimiz ciddi anlamda gayret ediyor. Belki bu resmi olarak bizim görevimiz değil ama aynı şekilde biz de belediye olarak kendimizi vazifeli bilerek aslında birçok şey yapmışız. Hala da yapmaya devam ediyoruz. Örneğin Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri, Tokat Meslek Edindirme Kursları gibi yerlerden çıkan insanlar meslek sahibi olabiliyor. Bugün itibariyle bu yerlerden 29 bin tane hanım kardeşimiz faydalanmış. Bugün bu hanımefendilerimizden dükkan açan kardeşlerimiz var. Bu sayede hem şehrimizin ekonomisine, hem de kendi ekonomilerine katkı sağlıyorlar.Aynı şekilde 200’e yakın sipariş üzerine iş yapan kardeşlerimiz var. Biz belediye olarak bu şekilde hem istihdamı artırmak hem de Tokat’ın el sanatlarını yaşatmak gayesindeyiz.  TOPEKTAŞ Et Kombinamız var. Bu da Tokat için yaptığımız önemli bir istihdam projesinden birisi. Bugün orada 70’e yakın insan çalışıyor. 24 milyon TL gibi bir maliyetle yaptığımız önemli bir tesis burası da. Bu da bir istihdam projesidir. Bununla beraber bir çağrı merkezimiz var. Bugüne kadar hiç anlatmadık ama onu da anlatmak istiyorum. Binali Yıldırım Başbakan iken Tokat’a mitinge gelmişti. Belediye ziyaretinde kendisine çevre illerimizin çağrı merkezleri var. Biz de istiyoruz demiştik. Tokat’ın bir çağrı merkezi olursa gençlerimize bir istihdam olur diye düşündük. Sağ olsun Sayın Başbakanımız konuya el attı. Karşıyaka’daki Türk Telekom binasında şu anda 300 kişinin çalıştığı bir çağrı merkezimiz var. Bu da bir başka istihdam. Bunun yanında yeni açılan fabrikalarda çalışan işçiler de birer istihdam. İnşallah bu sayılar daha da artacak. Bunların hepsi bugün şehrimizdeki bir takım veriler. Bunlar yeterli mi tabi ki değil. Yerel esnafa destek verilmeli. Bu da bir istihdam projesidir. Sanayinin taşınması bu anlamda çok önemlidir. Şu anki yerinde sıkışıp kalan sanayi esnafımızı rahat ettirebilirsek burada da istihdam artacaktır. O zaman bir dükkanda 2 kişi değil 4 kişi çalışacaktır. Yine turizmde atılan adımlar ve bunla beraber Tokat’a gelen ziyaretçi sayılarının artması ekonomide bir sirkülasyon oluşturuyor. Bunların hepsi istihdama ve şehrin ekonomisine sağlanan katkıdır. İnanıyorum ki bunlar daha da çoğalacak”

“AKILLI TRAFİK SİSTEMİ TRAFİĞİ RAHATLATTI”

Tokatlıların trafik konusunda da kendilerinden talepleri olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu; “İnsanlarımızın bizimle çok sık paylaştığı bir diğer husus da trafik meselesi. Trafik ve otopark bugün Türkiye’nin bir sorunu. Çevre illere bakıldığı zaman Tokat’ımızda çok büyük bir trafik sorunu olduğunu düşünmüyorum. Ama tabi ki  biz belediye olarak yeni otoparklar yapmalıyız. Yeni yollar açılabilmeli. Bunun yanında mümkünse ir takım alt üst geçitler yapılmalı. Öte yandan toplu taşımaya biraz daha özen gösterilmeli. İnsanlarımız kısa mesafelerde belki yürümeyi tercih etmeli. Mümkün oldukça bisiklet yolları yapılmalı ve insanlarımız bisikleti tercih etmeli. Bütün bunlar şehirde trafik anlamında yapılması gereken şeyler. Biz birkaç tane otopark yaptık. Bunun yanında bazı yön uygulamaları yapmaya gayret ettik. Niksar yoluna bir alt geçit yapmak istedik ama teknik anlamda bu mümkün olmadı. Biliyorsunuz son aylarda akıllı trafik sistemiyle bu anlamda bir şeyler yaptık. Akıllı trafik sistemiyle beraber il merkezimizin 38 noktasında ölçüm noktaları oluşturduk. Yine 10 noktada da canlı trafik kameralarıyla ayrıca trafiği izliyoruz. Bugün günlük 50 bin aracın verilerini ölçüyoruz. 320 bin geçişin de sistemden hareketini yönetebiliyoruz. Bizim bununla hedeflediğimiz şey yıllık 300 bin litre yakıt tasarrufu sağlamak. Aynı şekilde yıllık 3 tona kadar karbonmonoksit salınımını azaltmayı amaçlıyoruz. Geldiğimiz nokta itibariyle kavşaklarda aşırı kuyruklanmalarda yüzde 39 oranında azalma gördük. Toplam gecikme süresinde yüzde 36 oranında bir azalma yaşandı. Bununla beraber toplam durma sayısında da yüzde 52’lik bir azalma var. Böylece trafikte bir takım rahatlamalar oluşmuş oldu. İlerleyen süreçlerde bizim ulaşım projeleri başlıklı çalışmalarımız olacak. O başlık altında neler yapacağımızı da sizlerle paylaşacağız” dedi.

ALT YAPI VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

Başkan Eroğlu alt yapı ve üst yapı çalışmaları ile ilgili de kısa bilgiler vererek;“Biz çok ciddi alt yapı çalışmaları da yaptık. İçme suyu, kanalizasyon, kısmen yağmur suyu hatları, asfaltlama, parke çalışmaları gibi çok ciddi anlamda işler yaptık. inşallah önümüzdeki süreçlerde yine alt yapıyla ilgili  6-7 noktada Tokat’ın tamamını değiştirelim arzumuz bu. İçme suyunda yüzde 55’lerdeyiz. Yüzde 45’lik bir alanı daha değiştirmeyi düşünüyoruz. Bu oran kanalizasyonda yüzde 40’larda. Yağmur suyu hatları anlamında 17-18 nokta belirledik. Şu ana kadar 2 tanesini yaptık. Tabi ki geriye kalan yağmur suyu hatlarımızı da yapmamız gerekiyor. Bu da bir diğer önemli husus. Geleceğe dair ise bekleyelim diyorum. Tabi ki sürprizlerimiz var, projelerimiz var. Şubat ayının ortalarında bunları da sizlerle paylaşacağız. Gerçekçi, ayağı yere basan ve şehrin ihtiyaçlarını karşılayan projelerimiz olacak. Çünkü bize yakışan gerçekçi olmak ve doğru işler yapmaktır”  şeklinde konuştu.

“YENİ BELEDİYE BİNASI İÇİN HALKIMIZA DANIŞACAĞIZ”

Yeni bir belediye hizmet binası düşüncesinde olduklarının altını çizen Başkan Eroğlu, yeni bina için Tokatlıların fikrini alacaklarını kaydederek şunları söyledi; “Ayrıca biz yeni bir belediye binası da düşünüyoruz. Halkımızın daha iyi hizmet alabileceği, personelimizin daha rahat çalışabileceği yeni bir hizmet binası düşüncemiz var. Bunun için de daha güzel bir alana ihtiyaç var gibi görünüyor. Henüz yer tespiti yapmadık. Şehrimizin bazı dinamitleri var. Bunu yaparken de bu dinamitlerle oynamak istemiyoruz. Yeni belediye binası biraz daha aşağı giderse insanlarımız acaba şehir aşağı kayıyor der mi diye de düşünüyoruz. Şimdiki yerinde de ne kadar verimli bir bina yapabiliriz bir yandan da onu değerlendirmek lazım. Bu noktada yine halkımıza danışarak hareket edeceğiz. Tokatlıların istekleri doğrultusunda bu konuyu halledeceğiz. Şimdiki yerimiz tescilli bir bina olduğu için biz taşınsak bile şimdiki belediye binamız yerinde kalacak. Terminalin yeri ya da eski pancar kooperatifinin yeri de uygun olabilir. Oralara gidince ne olur bunları iyi düşünüp karar vermek lazım. Kamuoyu en doğruyu bulur. Halkımıza sorarız ona göre karar veririz. Ayrıca terminalimiz için de üniversiteye giderken sağda bir yer tespiti yaptık. Terminali de oraya taşıyacağız inşallah”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI SULUSOKAK’TAN BAŞLAYACAK

Başkan Eroğlu, kentsel dönüşüm konusunda Tokatlıların beklentileri olduğunu söyledi ve ekledi; “Kentsel dönüşüm noktasında da kesinlikle yapmak istediğimiz şeyler var. Geçtiğimiz günlerde bu konuda 4 tane mahalle muhtarımızla görüşmeler yaptık. Ayrıca Erenler, Cami-i Kebir, Kabe-i Mescit ve Semekant mahallelerinden 10’ar 15’er kişi ile görüştük. Gönül ister tabi herkesle buluşalım ama öncelikli olarak bu mahallelerden her sokaktan birer kişi çağırdık. Her mahalleden 15 kişi geldi ve 60 kişiyle bir toplantı yaptık. Semerkant, Kabe,i Mescit, Cami,i Kebir, Erenler, Seyit Necmettin, Cemalettin, Hoca Ahmet, Akdeğirmen gibi mahallelerimiz kentsel dönüşüm bekliyor. Diğer yandan Oğulbey, Örtmenönü, Mehmet Paşa’nın üst kısımları, Çay’ın üst kısımları buralarda da aynı talep var. Bununla alakalı biz de çalışmalar yapıyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımıza ilk olarak Sulusokak bölgesinden başlamayı arzu ediyoruz. Bunu da net bir şekilde projelerle ortaya koyacağız. Bu şekilde inşallah kentsel dönüşümü de başlatacağız. Bu şehrimiz için önemli ve zor bir proje. Ama azimle ve heyecanla bu işin de üstesinden inşallah geleceğiz”

“SEÇİM SÜRECİNDE KIRMIZI ÇİZGİMİZ SAYGI”

Seçim sürecinde kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; “Bizim için kırmızı çizgilerin en önemlisi Tokat. Mesele Tokat’sa bizim için her şey lafıgüzaftır. Bir diğer kırmızı çizgimiz Cumhur İttifakıdır. Bugün hamdolsun ülkemizin verdiği bu beka mücadelesinde başta Cumhurbaşkanımızın ve  Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin duruşu Türkiye’mizde çok güzellikler oluşturdu. Diğer taraftan bir başka kırmızı çizgimiz özellikle seçim sürecinde saygı ve sevgi olacak. Elbette ki bu bir yarıştır. Her partinin adayı olacaktır. Ama biz ne olursa olsun saygı çerçevesinde bir seçim süreci geçireceğiz. Ben inanıyorum ki Tokat kazanacak, biz kazanacağız, ülkemiz kazanacak. Her şeye rağmen Türkiye’miz emin adımlarla yoluna devam edecek” dedi.