Haber

Yayın Tarihi: 05.12.2017/ Okunma: 846
BAŞKAN EROĞLU, 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI


Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

BAŞKAN EROĞLU, 5 ARALIK DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜNÜ KUTLADI

Mesajında, 5 Aralık 1934’te “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı”nı veren yasanın kabulü ile Türk Kadınının yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu belirten Başkan Eroğlu; “Bu ülkenin sırtı yere gelmediyse, bunda kadınlarımızın ayakta kalma direncinin büyük rolü vardır. Türk Kadınları bu hakka birçok Batı medeniyetinden önce sahip olmuştur ve bu tarihten sonra 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Her toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da kadının önemli bir yeri vardır. Kadın anne olarak aile ve toplum arasında bir köprü görevi görmektedir. Kadının toplumdaki yeri ve görevleri onun bir fert olarak gerekli kişiliği kazanması, sonra aile içinde, toplum içinde gerekli yeri almasıyla mümkündür. Toplumun temeli ailedir. Ailenin temeli de kadındır. Fazileti, erdemi iffeti ile toplumumuzun mimarı ve kültür taşıyıcısı olan kadınlarımızın öncelikli görevi anneliktir. Çünkü çocuklarımızı, gelecek nesillerimizi yetiştiren annedir, kadındır. İslam dinimizde kadına ve kadın haklarına gereken önemi vermiş, kadını olması gereken konuma yükseltmiştir ve hak ettiği değeri bulmuştur. Peygamberimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan kadınlarımız; annelerimiz, kızlarımız, hayat arkadaşlarımız. Türk kadını, özverili ve üretken çalışmaları ile aileyi ve toplumumuzu şekillendiren en önemli varlıktır.

Bizlerde göreve geldiğimiz günden itibaren Belediye olarak kadınlarımız için birçok projeyi hayata geçirerek ve onların toplumda özel bir yer edinmesini sağladık. Hanımeli Merkezlerimizle, Mahalle Konaklarımızla ve Çanakkale Bursa gibi illere düzenlediğimiz etkinliklerde en önceliği hanım kardeşlerimize verdik.

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini bizlerden esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, büyüten, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyorum” dedi.