Haber

Yayın Tarihi: 06.11.2017/ Okunma: 408
KİTAP FUARI BİRÇOK YAZARI BİRARAYA GETİRDİ


Tokat Kitap Fuarı birçok ünlü yazarımızla, Tokatlı yazarlarımızı biraraya getirdi.

KİTAP FUARI BİRÇOK YAZARI BİRARAYA GETİRDİ

Tokat Belediyesi’nin bu yıl ilk defa düzenlediği Kitap Günleri kapsamında kitaplarını imzalamaya gelen isimlerden birisi de program yapımcısı ve sunucusu Cansu Canan Özgen oldu. Saat 14.00’te söyleşide bulunan Özgen, saat 15.00’te okuyucuları için kitaplarını imzaladı.

Tokat’ta olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Özgen, “fuarı, organizasyonu çok güzel buldum. Özellikle birincisi düzenlenen bir fuar olması sebebi ile görünüyor ki ilgiden dolayı Tokat halkı gerçekten çok destekliyor bu fuarı ve gerçekten çok bekledikleri bir şeymiş. Organizasyonu düzenleyenleri tebrik ediyorum, çok teşekkür ediyorum tüm Tokatlılara ve organizasyonu düzenleyenlere, Tokat’ı seviyoruz, Tokat’ta bizi seviyor. İnşallah bir daha geleceğim Tokat’a” dedi.

TOKATLI YAZARLAR DA KİTAP FUARINDA

 Kitap Günleri kapsamında düzenlenen fuarda, Şerare Kıvrak,  Çetin Oranlı, İsmail Detseli, Caner Arabacı, Sami Yaman, Mehmet Emin Ulu, Ayla Özdemir Bağ, Rasim Yılmaz, Alpaslan Demir de okurları için kitaplarını imzaladılar.

Şair ve yazarların kitap fuarı ile ilgili düşünceleri şöyle oldu:

Şerare Kıvrak: “Tokat kitap günleri yıllardır beklediğimiz özlemini çektiğimiz güzel bir birliktelik oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Eksiklerimizin olmasına rağmen güzel oldu. Tokat okumuyor diyenlerde, Tokat’ta gençlik okuyor artık, genç nesil okumayı seviyor. Bunu gözlemledim bir hafta boyunca. Bir eğitimci olarak hoşuma da gitti, mutlu oldum ama tabi ki çok eksiklerimiz var. Tokat şair yazar potansiyeli dolu, dolu olan bir kent. Bunların açığa çıkması içinde böyle yerlerde takdim edilmesi, temsil edilmesi tek dileğimiz. İnşallah bir daha ki kitap günlerinde bu eksiklikleri görmeyiz. Daha güzel daha olumlu, sevgi saygı mutluluk dolu günleri birlikte yaşarız”

Çetin Oranlı: "Yayınlanmış iki kitabımızla kitap dostları ve kitapseverlerle buluşuyoruz. İlk kitabımız gazetecilik basın yayın dünyasına hitap ediyor. İkincisi genelde siyaset ve iletişim. İlgilisine sunuyoruz. Fuara gösterilen ilgi gerçekten üst düzeyde özellikle gençler ve öğrenciler, bu memnuniyet verici. Tokat belediyemizi ve emeği geçen organizasyon firmasını kutluyoruz. Milli Eğitim keza öyle, etkinlik iyi duyurulmuş. Tokat’ta kitaba yönelik bir potansiyel ilgi var. Bu memnuniyet verici, hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yeni kitabımız yolda. Üçüncü kitabımız fuara yetişmesi ama bir sonraki fuara muhtemelen yetişir. Yeni kitabımız edebiyat alanında, onunda çalışması içerisindeyiz. Gücümüz yettiğince toplumsal değerleri bu toplumun rengini Anadolu insanının rengini dokusunu yansıtacak şekilde değerlerine saygılı olacak şekilde yazmaya devam ediyoruz”

İsmail Detseli: “1945 doğumlu, bade aşığıyım.Yazı şiir işleri benim aklıma dizilmeye başladı kendi, kendine o zaman dokuz yaşlarındaydım. Sonra bu devam etti. Bu şiir aşkı sürerken artık televizyonlardan davet edilmeye başlanmıştım. Arkadaşlarım İsmail abi sen iyi yazı yazarsın yaz dediler. Çok korktum, yazı yaz dedikleri zaman her tarafım titremeye başladı. Yazdım ertesi gün baktım internette çıkmaya başladı yazılarım demek ki yazıyormuşum dedim. Şu anda iki kitabım var, kitap hazırlıklarım, yazmaya devam ediyorum.  İlkokul mezunuyum ben. Yüksekokul falan okumuş değilim, bu Allah’ın bir lütfu bize demek ki, bizde bunu yürütüyoruz. Şiirler doğaçlama gelir bana. Tokat’a ilk defa geliyorum. Tokat’a geldiğime çok sevindim ve memnun oldum. Tokat’ı çok sevdim, umduğumdan daha iyi buldum, fuarda çok güzel. Çok güzel bir etkinlik olmuş. Emeği geçenlerin hepsine teşekkür ediyorum”

Caner Arabacı: “Tokat’a ilk defa geliyorum. Fuarı bu kadar canlı beklemiyordum. Tokat’ta kültüre, kitaba ilgi çok güzel. Tokat’ı da Tokatlıları da tebrik etmek isterim bu yönüyle. Zaten Tokat tarihte de güzel bir şehirdi, tarihçi olarak bunu söyleyeyim. Anadolu, Devlet, Vatan zor duruma düştüğünde Tokat Hızır gibi yetişirdi. Selçuklu çağında, Tokat’ta vatansever, devlete, ülkeye bağlı bir damar var, o damar Tokat’taki tarihi dokuyu korumuş. Bu çok güzel bir şey. Merkezi dolaştığınızda o tarihi dokuyu hemen hissediyor, asırların birikimi ile içi içe beraber yaşayabiliyorsunuz. Tokat’ta kitaba umduğumdan fazla bir ilgi gördüm. Bu hayra alamet bir şey. Bundan önce Nisan ayında İngiliz Milli Kütüphanesine devam etmiştim. Sabah giriş saatlerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Biz de genel intiba kitaba okumaya ilgi zayıf tarzında. Tokat’ta bu genel intibanın yıkıldığı bir atmosfer var. Bu çok güzel bir şey, gelecek açısından çok sevindirici. Ümit ederiz okuma ile fikir üretme ile sanat geliştirme ile ilgili Tokat’ın kitap günleri bir zemin oluşturur”

Sami Yaman: “Kitap fuarımız muhteşem bir olay. Bu konuda emeği geçen tüm ilgililere şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Bu konuyu düşünüp hayata geçiren ilgililere de ayrıca teşekkür ediyorum. Halkımızın böyle bir olaya ihtiyacı vardı ve sanıyorum bu ihtiyaç gereğince karşılanıyor. Daha fazla ilgi olmasını bir vatandaş olarak Tokatlı olarak ilginin daha fazla ve candan olmasını arzu ediyorum. Ben eğitimciyim. Emekli edebiyat öğretmeniyim. Kitabım da netice itibari ile birikimlerimi paylaşıyorum. Şimdiye kadar içinde mesaj olabilecek anılarımı ve birikimlerimi okuyucularımla paylaşıyorum. Devamında iki kitabımız daha yayınlanmayı bekliyor”

Mehmet Emin Ulu: “Tokat böyle bir faaliyete uzun zamandır âdete susamıştı, Bekliyordu. Ben bu etkinliği ortaya çıkarıp buraya getirenlere, yayın evlerine, yazarlara hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buraya gelen insanların kitaplara dokunması bakması, bu renkli insan cümbüşü içinde var olması gerçekten çok güzel. Çok tatlı, çok samimi, hoş sıcak bir havavar. Bu sıcak hava kitabın içindeki kelimelerin sıcaklığından kaynaklanıyor. İnsanlara tatlı dokunuşlarla hayaller ve gelecek vaat ediyor.  İnşallah daha sonraki senelerde de devam eder diye düşünüyorum”

Ayla Özdemir Bağ: “Bu gün ilk gün olması sebebi ile çok heyecanlıyım, çok mutluyum. İlgi alakadan çok memnunum. Hikâyelerin gerçekten insana dokunan, insanın kendisi ile aynı olan hikâyelerden olduğuna inanıyorum. Çok güzel. İnşallah bu başarı böyle devam eder diye düşünüyorum. Fuar çok güzel, insanlar çok ilgili. İyi ki böyle bir güzelliği düzenlemişler. Tokat’ta bir ilk olması sebebi ile insanların ilgisi çok yüksek ben çok memnunum. Bu organizasyonu düzenleyen Valiliğe, Belediye Başkanlığına, Gaziosmanpaşa Üniversite’sine, Millî Eğitim Müdürlüğü’ne emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.  Böyle bir güzellikte, ilk defa yapılan etkinlikte beraber olmaktan çok mutluyum ben”

Rasim Yılmaz: “Tokat kitap günlerini çok önemsiyorum. Öncelikle Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Tokatlıların kitap okumuyor sözlerine karşılık, herkesin gelip kitap fuarını görmelerini temenni ediyorum. Çünkü burada çok farklı kitlelerden gerçekten çok güzel sonuçlar görüyoruz. İnşallah bunun da devamını gelecek senelerde kaliteyi de daha çok artıraraktan, eksiklerimizi gidererekten devam etmesini ben temenni ediyorum”

Alpaslan Demir: “Tokat için geç kalınmış bir şey ama ilk olması sebebi ile de önemli. Bu anlamda önemsiyoruz. Eksikleri mutlaka var ama bunlar daha sonraki süreçte konuşulup bir sonrakinin daha iyi olması için elimizden geleni yapacağız. Bu anlamda Tokat’a değer katan bir organizasyon”

Tokatlı yazarlara ayrılan stantta birçok Tokatlı yazarın yanı sıra ilimizin işitme engelli yazarı Turan Yalçın’da kitaplarını imzaladı.

Yazarın beş kitabından şu an piyasada bulunan ve AZ kitaptan yayınlanan Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” ve “Engelleri Aşanlar” kitaplarını imzalayan Yalçın, kitap fuarı konusunda şunları söyledi. “Senelerce Tokat’ta kitap fuarı olmalıdır diye yazdık, konuştuk. Sonunda bizim haklı taleplerimiz ciddiye alınarak kitap fuarı yapıldı. Tokat halkının yazarlarına kitaplara nasıl sahip çıktığını gördük. Bu mesajda halkımız, “Biz okuruz yeter ki yöneticilerimiz fuarlar düzenlesin. Tokatlı olsun olmasın yazarlarımıza imza günleri ve söyleşiler düzenlensin. Biz çocuklarımızla ailemizle severek bu etkinliklere katılırız. İlk fuarın olumsuzluklarını da gözden geçirerek, 2018’de daha kapsamlı bir kitap fuarının Tokat’ta yapılmasını ve tüm ülkemize bu gün olduğu gibi “Tokat okumayı da, yazarını da sever” mesajının daha güçlü verilmesini dilerim” dedi.

Tokat Belediyesi Kitap Fuarı 8 Kasım Çarşamba gününe kadar kitapseverleri yazarlarla buluşturmaya devam edecek.