Haber

Yayın Tarihi: 03.11.2017/ Okunma: 660
TOKAT, KİTAP FUARINI ÇOK SEVDİ


Tokat Kitap Fuarı birbirinden önemli konular içeren söyleşilerle ziyaretçilerini şair, yazar ve akademisyenlerle buluşturmayı sürdürüyor.

TOKAT, KİTAP FUARINI ÇOK SEVDİ

Bugün fuar alanında Tokatlı şair ve yazarlar kitaplarını imzalayarak, kitapseverlerle biraraya geldiler.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, fuarı ziyarete gelen Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler’le birlikte stantları ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet etti.

Başkan Eroğlu, Tokatlı Şair ve Yazarlarla tek tek görüşerek, hem kitaplarını imzalattı hem de Tokat Belediyesi Kitap Fuarına katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.

Başkan Eroğlu burada yaptığı açıklamada; “Okuma kültürünün oluşturulması ve geliştirilmesi noktasında, bizlere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Okuyana ve okumaya değer vermek,  insanımızın kitaba rahat ulaşımını sağlamak, kitap okumak için fırsatlar sunmak, ödüllendirmelerde kitabı en üstün ödüller olarak takdim etmek bu görev ve sorumluluklarımızın başında gelmektedir. Bu amaçla Tokat’ta bir ilke imza atarak Tokat Kitap Fuarımızı açtık ve hamdolsun fuarımız büyük bir ilgi gördü.

Fuarımızın 4. Gününde Kitap Fuarımıza katılarak kitaplarını imzalayan değerli yazarlarımızla birlikteyiz. Tokatlı yazarlarımız; Sami Yaman, Osman Baş, Prof. Dr. Ertuğrul Yaman, genç yazarımız Ayşe Meris Yakarer, Mustafa Necati Güneş, İrfan Gürkan Çelebi’den imzalı kitaplarımızı alarak, fuara katkılarından dolayı kendilerine teşekkürlerimizi ilettik.

Fuarda her yaş grubuna hitap edebilecek kitapları bulmak mümkün. Fuarda çocuklarım için Şakrak karakteri ile milli ve manevi değerlerimize atıfta bulunan çocuk kitaplarından ben de seçtim. Fuarımız 8 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek, tüm kitapseverleri fuarımıza bekliyoruz” dedi.

Eğitimci – Yazar Prof. Dr. Ertuğrul Yaman kitap fuarında yaptığı söyleşide Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na böyle güzel bir etkinlik düzenlediği için teşekkür etti.

Yaman yaptığı konuşmada; “Tokat Belediyesi Kitap Günleri dolayısıyla hep birlikte çok özel ve önemli günleri yaşıyoruz. Bu güzel etkinliği gerçekleştiren başta Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp EROĞLU, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah GÜRBÜZ, GOP Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve MEM Levent YAZICI olmak üzere emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu vesile ile değerli Tokatlılara daha fazla okumayı, tefekkür etmeyi tavsiye ediyorum. Bir TOKATLI olarak gurur ve onur duydum. İnşallah devamını da bekleriz.

Okuma alışkanlığı, her şeyden önce toplu yaşamanın ve toplumsal huzurun güvencesidir. Eğitimli bireylerden oluşan bir toplumda işler daha kolay ilerleyecektir. Öte yandan; okuma kültürü, bilgi teknolojisi için bir anahtar olacaktır. Günümüzde toplumlar, ancak derin araştırma ve eğitimlerle gelişme, kalkınma ve ilerleme sağlayabilmektedirler. Gelecekte bilgi ve teknolojiyi elde edemeyen toplumlar, yok oluşa doğru sürüklenecektir.

Bugünün öğrencilerinin yarının yetişkinleri olduğu gerçeği bilinçli bir biçimde kavranmışsa, geleceğin yetişkinlerinin zihinsel, bedensel ve duygusal yönden gelişmiş bireyler olması gerçekten isteniyorsa, o zaman öğrencilerin geliştirilmesine ilişkin çözümler ve uygulamalar oluşturulmalıdır. Çünkü, öğrenciler okuyarak daha doğrusu okumanın zamanla okuma alışkanlığına dönüşmesiyle gelişiyor, insan olmanın bilincine varabiliyorlar.

Ne zaman ki insanlarımız evde, iş yerinde, seyahatlerde, ziyaretlerde, pikniklerde… kitap okumaya başlar, sohbetlerin konusu okunan kitaplar olursa, işte o zaman ülkemizde huzur ve güven hâkim olur. Asayiş sorunları en aza iner, hep birlikte rahat, güven ve refah içinde yaşamaya başlarız. Böylelikle bizi rahatsız eden en başta sağlık sorunları olmak üzere, birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olur.

Evet, tercih bizim elimizde; ya kitap ve hayır dua okuyup huzur ve güveni tesis edip ilerlemiş bir toplum olacağız ya da birbirimize lanet, beddua ve meydan okumaya devam ederek yerimizde sayacağız! Sözü Francis Bacon’un güzel bir tespitiyle noktalayalım: “Kendini kurnaz zanneden insanlar okumayı küçümserler, basit insanlar ona hayran olurlar, akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar.” Okumaktan mana, Yüce Mevlâmızın verdiği aklı doğru ve güzel kullanmaktır!” dedi.

Kitap Fuarının organizesinde yer alan Tokatlı Eğitimci Şair ve Yazar Ali Bal ise yaptığı açıklamada; “Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi Tokat Kent Konseyi ve Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliğiyle bu yıl birincisi düzenlenen Tokat Kitap Günleri büyük bir coşku ve sevgiyle takip ediliyor. Anadolu’da eğitim kültür ve sanat adına ilk Türk İslam eserlerini barındıran kadim şehrimiz Tokat’ımız için bugüne değin yaptığımız kültür ve sanat çalışmalarına daima destek olan, böyle anlamlı bir etkinliği bizlere hediye eden belediye başkanımız Sayın Av. Eyüp Eroğlu’na tüm kitapseverler adına teşekkür ediyorum.

Tokat kitap günleri belediyemizin sosyal belediyecilik adına Tokat tarihinde yapılan en büyük hizmettir diye düşünüyorum. Çünkü bugüne kadar bu kadar yazar ve fikir adamı aynı anda Tokat’ta bulunmamıştı. Bu fuar sadece Tokat merkezi değil ilçeler ve tüm köylerde bulunan Öğrencilerimiz için de bir imkan olmuştur. Bizler daima kitabı baş tacı eden bir milletiz dolayısıyla yazar da en büyük sanatkârdır bu vesileyle halkımız Öğrencilerimiz toplumun tüm kesimleri kitapla hemhal olmuştur.

Hem fuar alanında hem okullarımızda köylerimizde yazarlarımız öğrencilerimizle buluşuyor kitapla kalkıp kitapla yaptığımız bugünlerde gençlerimiz okuyarak daha şuurlu hale gelecektir. Bu inançla sürdürülen kitap etkinliklerinin gelecek yıllarda da sürmesini temenni ediyoruz. Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz’e İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı’ya, bu projeye gönül ve emek veren tüm paydaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Tokatlı yazarların haricinde Tokat Kitap Fuarının dördüncü gününde Yazar Kahraman Tazeoğlu ile Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan fuar alanında imza günü ve söyleşi etkinliği düzenledi.

Kahraman Tazeoğlu'na yoğun ilgi

Şair ve yazar Kahraman Tazeoğlu, Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarındaki imza gününde yoğun ilgi ile karşılaştı.

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen bölgenin en büyük kitap fuarında şair ve yazar Kahraman Tazeoğlu, hayranlarına kitaplarını imzaladı. Tazeoğlu'na kitaplarını imzalattırmak isteyen gençler uzun kuyruklar oluşturdu. Kitap fuarlarının okur ve yazarları buluşturması ve toplumu ileriye götürmesi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Tazeoğlu, "Son zamanlarda belediyelerin kitap fuarlarına vermiş oldukları önemi bir yazar olarak takdir ediyorum. Önemli olan bunun devamı ve istikrarı. Devamlılık olursa okurlar ve yazarlar da bu ülkede hak ettiği yere gelir. Bu fuarların devamını diliyorum. İlgiden çok memnunum. Bir yazar başka ney ister?" diye konuştu.

İmza gününe katılan gençler ise yaklaşık yarım saat kuyruk beklemelerine rağmen Kahraman Tazeoğlu'nu gördükleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Tokat Belediyesi Kitap Fuarı 8 Kasım Çarşamba gününe kadar 10.00 ile 20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Tüm kitapseverler davetlidir.