Haber

Yayın Tarihi: 23.10.2017/ Okunma: 492
GELİN CANLAR BİR OLALIM


Tokat Belediyesi tarafından Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti anma programı düzenlendi. Progamda sevgi ve hoşgörüden bahsedilerek birlik ve beraberlik mesajları verildi.

GELİN CANLAR BİR OLALIM

Hüseyin Akbaş Spor Salonu'nda Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Derneği tarafından düzenlenen programa Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Pir Sultan Abdal Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

Kerbela yüreğimizde bir acıdır

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Dernek Başkanı Muharrem Erkan, sevgi ve hoşgörüden bahsederek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Ülkenin birliği, dirliği, beraberliği ve devletin bekası için hep beraberce çalışılması gerektiğini belirten Pir Sultan Abdal Derneği Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, “Kerbela yüreğimizde bir acıdır. Bizim derdimiz sorunumuz sıkıntımız şu; herkes bilerek de konuşuyor bilmeyerek de konuşuyor. Sorun şu bu işi bilenler, bu işin üzerinde çalışma yürütenler, bu iş üzerinde araştırma yapanlar kardeşlerimizi davet ettik buraya. Bilgilerini bizlerle paylaşacaklar. Bizlerle bu sofrada bilgimizi, bilincimizi, kardeşliğimizi, barışımızı daha da güçlü hale getirecek. Ben aramızda sorun var, sıkıntı, problem var demiyorum, bu anlaşılmasın. Bu anlamıyla daha da iyi olmak için onun ötesinde, buradan yurt geneline ve uluslararası boyuta mesajları en iyi şekilde hep beraber vereceğiz.  Bizim meydanımızda insanı kâmil olmak vardır. Birbirimizle barış içerisinde kardeşçe bu ülkenin birliği dirliği beraberliği için devletin bekası için elimizden gelen ne varsa hep beraberce yapmamız gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Sevgi ve hoşgörü tohumlarını bu topraklara ekeceğiz

Kerbela Şehitleri ve Ehl-i Beyti anma programına katılan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Bu güzel coğrafyada birlikte beraberce mücadeleler verdik. Bu gün yine Türkiye Cumhuriyetimizde hoş görü ile saygıyla bir birimize omuz verme ile de yaşıyoruz ve yine yaşamaya da devam edeceğiz. Kim nifak tohumları atmaya çalışsa da tüm bu nifak tohumlarına karşı biz beraberliğimizi ortaya koymak suretiyle, omuz omuza duracağız ve al bayrağımızın altında Türkiye Cumhuriyetimizde ilelebet yaşayacağız ve yaşamanın da hep azmi ve gayreti içerisinde olacağız. Sevgi ve hoşgörü tohumlarını bu topraklara ekeceğiz ve gelecek nesillerimize de bu güzellikleri miras olarak bırakacağız. Beraberce bu güzel ülkede yaşamanın beraber ve birlikte düşmana karşı durmanın gayreti içerisinde olacağız” şeklinde konuştu. 

Memleketimizin her bir köşesine dostluk ve kardeşlik tohumlarını serpildi

Vali Dr. Ömer Toraman ise konuşmasında tüm İslam âlemi ve milletimiz için Ehl-i Beytin çok özel bir yeri olduğunu,  Ehl-i Beyt sevgisinin çok özel sevgi ve muhabbet olduğunu söyledi. Bunu tarih boyunca pek çok vesilelerle dışarıya yansıtmış ve buna örneklerini vermiş bir millet olduğumuzu belirten Vali Toraman, “Ehl-i Beyt sevgisinin yanında yine muharrem ayında maruz kaldığı Kerbela faciası da yine bir büyük matem olarak Müslümanların ve milletimizin yüreğinde bir acı olarak asırlar boyunca yaşatılarak bu günlere gelmiş. Bu acılardan, bu sıkıntılı dönemlerden kurtulmuş olarak birlik ve beraberlik içerisinde geleceği hep birlikte inşa etmek için ecdadımızın göstermiş olduğu gayreti bugün de bizler göstererek yolumuza devam edeceğiz. Atalarımız bu coğrafyayı yurt tuttuğunda Orta Asya’dan, Horasan’dan, Kafkaslardan, İran’dan bu bölgelere göç ettiklerinde beraberlerinde alimler, bilim adamları, mutasavvıflar, erenler, evliyalar bunlarla birlikte geldiler ve bu büyük alimler, büyük insanlar bu coğrafyanın yurt tutulmasında büyük hizmetler ettiler. Hz. Mevlana, Hünkâr Hacı Bektaş-i Veli, Hacı Bayram-i Veli, Yunus Emre memleketimizin her bir köşesine dostluk, kardeşlik ve hoşgörü tohumlarını serptiler, gönülleri yeşerttiler. Bizlere bu güzel coğrafyayı yurt olarak inşa ettiler. Bugün Tokat’ımız da bu büyük insanların izinde pek çok büyük âlimi, evliyayı, Horasan erenini topraklarında barındırıyor ve bu manada çok büyük zenginliklere sahip bulunuyor. Çok önemli ocaklar buralarda kurulmuş. Anadolu’nun her bir köşesinde bu ocaklara karşı büyük bir muhabbet, sevgi var. Büyük bir ilgi ve alaka var. Bu, Tokat’ımız için büyük bir zenginlik ve hazinedir. Tokat zenginlikleriyle beraber onların görüşleriyle, düşüncelerini hayata geçirerek ve özünde de birlik ve beraberliğini muhafaza ederek, çalışarak, üreterek, ülkenin ve Tokat’ın kalkınması için, refahı için çaba harcayan insanlar olarak birliğimizi Allah daim etsin. Tokat’taki bu güzel tablo inşallah kalıcı olur, gelecek için de örnek olur” dedi.          

Konuşmaların ardından program, Hubyar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Hıdır Temel, Araştırmacı Yazar Rıza Aydın ve Gaziosmanpaşa Üniversitesi İlahiyatçı Doç. Dr. Hasan Coşkun’un Kerbala olayını anlatmasıyla ve Semah gösteri ise sona erdi.